Beskid Mały - Porąbka-Kozubnik

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 324
<
>
Kozubnik jest przysiółkiem wsi Porąbka, położonym na prawym brzegu rzeki Soła. W czasach PRL Kozubnik nosił nazwę "Zespół Domów Wypoczynkowo-Szkoleniowych HPR Porąbka-Kozubnik" i jego oficjalnym przeznaczeniem miały być wczasy dla pracowników zatrudnionych w Hutniczym Przedsiębiorstwie Remontowym. W rzeczywistości kompleks służył głównie wysokim rangą członkom aparatu władzy. Ośrodek był zaprojektowany jako samowystarczalne miasteczko. Na powierzchni 7,5 ha stało 11 hoteli, które mogły przyjąć łącznie ponad 500 gości. Na jego terenie znajdowały się baseny, korty tenisowe, sauna, solarium, boiska i wyciąg narciarski. Funkcjonowały trzy restauracje, stołówka i pięć barów. Kompleks posiadał też własne ujęcie wody, oczyszczalnię ścieków i awaryjny system zasilania (agregaty były napędzane przez dwa silniki czołgowe). Całość została ukończona w 1970, a w końcówce lat siedemdziesiątych obiekt został przebudowywany.  Po upadku systemu, ośrodek został w 1991 roku zakupiony przez firmę Danel, a pod jego zastaw zaciągnięto wielomilionowe kredyty, których ówczesnemu właścicielowi nie udało się spłacić. Gdy w 1996 roku sąd ogłaszał upadek firmy, była ona winna wierzycielom ponad 28 mln zł. W tym czasie kompleks zaczął pustoszeć. Miejsce turystów zajęli złodzieje, którzy sukcesywnie zaczęli rozkradać budynki. Zostało z niego wywiezione wszystko co można było sprzedać. W dyspozycji komornika pozostawała tylko część obiektu, ponieważ w 2005 roku sąd stwierdził wygaśnięcie wieczystego użytkowania gruntów przez właściciela bankruta i pozostałe kilka ha należało już do Skarbu Państwa. Od 2012 roku trwa rewitalizacja tego terenu.

Fotografia: A. Szymański

Wydawca: Krajowa Agencja Wydawnicza

Data wydania: 1984 rok

Nakład: 20 000

Numer: 3-781/II

Obieg: nie

Zncaczek: nie
Data dodania: 18 marca, 17:30
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
18 marca, 21:35
w minionej epoce, wlatach 60-tych palono piękne drewmiane cerkwie...bo się nie "opłacało" pielęgnować innej kultury...
Kustosz
18 marca, 19:53
Nie pamiętam czasów świetności tego miejsca, ale kompleks ruin był wspaniały. Co do odbudowy, jako miłośnik wszelkich ruin i naturalnych skansenów jestem mocno uprzedzony do wszelkich remontów i rewitalizacji. Rozumiem, że pewne rzeczy w pewnych miejscach należy odbudować, ale są miejsca, których nie powinno się ruszać. A przynajmniej nie w taki sposób jak np. Bobolice, gdzie były piękne ruiny zamku, a po odbudowie jest hotel i centrum konferencyjne... Z kolei przez bierność władz lokalnych, brak środków i brak pomysłu zniszczono bezpowrotnie poradzieckie miasteczko Kłomino niedaleko Bornego Sulinowa... A był to gotowy skansen, wystarczyło tylko odrobinę dobrej woli władz gminy... Kolejne podobne miejsce na Dolnym Śląsku - Pstrąże - również zniszczono... Trochę się rozpisałem, ale wszystkie te i inne ciekawe i mroczne miejsca widziałem, zanim człowiek ponownie zajął się ich "naprawą"...
18 marca, 19:28
Przykra historia...
Kustosz
18 marca, 18:49
Ciekawa historia.
Kustosz
18 marca, 18:35
Dzięki :)
To było bardzo tajemnicze miejsce. Jeszcze w 2010 roku można było penetrować ruiny. Potem cały teren kupiła firma z Warszawy i cały czas prowadzą rozbudowę, ale bardziej w kierunku indywidualnych apartamentów na sprzedaż niż zaplecza hotelowego.
18 marca, 18:15
Fajna pocztówka , robi wrażenie !
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.