Mapa pocztowa Niemiec z 1800 roku

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
28 / 28
<
>
Mapa składa się z czterech arkuszy.

Niestety jest tylko jeden arkusz, wehikuł czasu zrobił swoje.

Papier czerpany

Znak wodny: J Kool i stający lew trzymającym flagę holenderską? (do identyfikacji) do określenia.

Rozmiary arkusza 99,5 cm x 62 cm

Rozmiary mapy 83,4 cm x 52 cm

Kartusz tytułowy z symbolem poczty: trąbka pocztowa podtrzymywana przez orla z rozpostartymi skrzydłami gotowymi do lotu. Obejmuje obszar całej Środkowej Europy, z ziemiami polskimi włączonymi do Prus w wyniku trzech rozbiorów oraz Galicja zajętą przez Austrie. Rożnymi kolorami zaznaczono aktualne granice państwowe.

Najważniejszą częścią mapy są szczegółowo zaznaczone szlaki pocztowe z podziałem na 9 kategorii: od obsługiwanych przez pocztowych konnych i pocztowe dyliżansy po posłańców pieszych.

Zaznaczono stacje pocztowe, miejsca nadawania listów, itp.

Na ziemiach polskich pod zaborem pruskim liczne drogi pocztowe prowadziły do Berlina, Królewca, Gdańska i Wrocławia, a także do Warszawy, Torunia, Poznania i Krakowa, przez Grodno do Wilna i przez Lublin do Lwowa.

Ignaz Heymann (1765-1815) był austriackim poczmistrzem, wydawcą i kartografem działającym we Włoszech na przełomie XVIII i XIX wieku. Heymann urodził się w Karansebes (dzisiejsza Rumunia). W wieku 7 lat przeniósł się z rodzicami do Mediolanu, gdzie jako młody człowiek uczęszczał do kolegium jezuickiego w Brera. W 1874 roku podróżował po Włoszech, odwiedzając Florencję, Rzym, Neapol i Wenecję, by ostatecznie wylądować w Gorycji, gdzie podjął pracę w miejscowej komisji podatkowej. Następnie przeniósł się do Triestu, gdzie znalazł pracę na poczcie. Napoleońska okupacja Triestu w 1809 roku zmusiła go do ponownego przeniesienia się, tym razem do Wiednia, gdzie ponownie podjął pracę na poczcie. Odszedł ze służby pocztowej w 1811 roku, po 25 latach służby. Za swoją wybitną służbę cywilną w imperium Habsburgów został odznaczony Große Goldene Civil-Verdienstmedaille (Wielki Złoty Medal Zasługi Cywilnej). Opublikował szereg map wielkoformatowych, najczęściej związanych z pocztą. Jego najwcześniejsze opracowania kartograficzne ukazały się w 1797 r. Potem pojawiły się liczne mapy, z których większość przedstawiała różne części imperium Habsburgów i Włochy. Heymann zmarł w 1815 roku.Mapa wydana w Trieście.

 
Data dodania: 18 marca, 19:52
Datowanie przedmiotu: 1800
Miejsce pochodzenia: Włochy
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 2 razy od 18 marca, 19:52
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.