Konny posąg Magnusa Stenbocka - talerz

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
33 / 75
<
>
Konny posąg Magnusa Stenbocka został odsłonięty 3 grudnia 1901 r. na Stortorget w Helsingborgu, na skrzyżowaniu Drottninggatan i Järnvägsgatan, przy wielkich uroczystościach gromadzących tysiące ludzi. Krążyły pogłoski, że król Oskar II odmówił udziału w inauguracji, twierdząc, że tylko członkowie rodziny królewskiej powinni być dopuszczani do przedstawiania posągów konnych. Jednak król wysłał telegram na czas inauguracji, w którym czytamy: "Chociaż uniemożliwiono mi udział w dzisiejszym pamiętnym święcie, z przyjemnością mogę powiedzieć, że odtąd pomnik Stenbocka będzie zdobił rynek miasta Helsingborg, zawsze przypominając wszystkim potomkom, by służyli i chronili tę ukochaną ojczyznę tak jak on. Oscar." Jest to jeden z niewielu nie królewskich posągów konnych w Szwecji. Posąg został stworzony przez rzeźbiarzy Johna Börjesona i Carla Johana Nilssona w odlewni Otto Meyera w Sztokholmie. Pierwotna propozycja Börjesona dla posągu była taka, że Stenbock podniesie rękę przeciwko Danii, ale zostało to zmienione, ponieważ gest ten został uznany za niepotrzebną prowokację. Ze względów komunikacyjnych posąg został przeniesiony 14 maja 1959, około 20 metrów w prawo w pobliżu ratusza w Helsingborgu. Zgodnie z tradycją świeżo upieczeni studenci miasta przechodzą w czerwcu każdego roku siedem okrążeń wokół pomnika.
Data dodania: 18 marca, 23:32
Datowanie przedmiotu: 1983
Miejsce pochodzenia: Szwecja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 2 razy od 18 marca, 23:32
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.