Czorsztyn - ruiny zamku na tle Tatr

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
23 / 76
<
>
Fotografia: S. Zwoliński

Wydawca: PTTK - Zakład Wytwórczy "Foto-Pam" Jasło

Data wydania: 1966 rok

Nakład: 4 100

Numer: 6-081

Obieg: tak

Znaczek: nie

Format: 15x10,5 cm

Informacja: Jak głosi tradycja przekazana przez Długosza, właścicielem zamku w Czorsztynie w roku 1246 był Piotr Wydżga herbu Janina, szlachcic ziemi krakowskiej, następnie krzyżowiec. Obecnie  historycy odrzucają powyższy przekaz Długosza, natomiast wiążą początki zamku z działalnością księżnej krakowskiej św. Kingi, która jako właścicielka ziemi sądeckiej intensywnie zagospodarowywała ten rejon pogranicza polsko-węgierskiego. Identyfikują oni zamek z warownią o nazwie Wronin, wymienioną w dokumencie z 1320 roku. Odpowiada to datowaniu przez archeologów resztek drewnianych budowli i wału ziemnego położonego u północnego podnóża zamku z najstarszej warstwy na ostatnie ćwierćwiecze XIII wieku. Zasadnicza przebudowa zamku miała miejsce w latach 1629–1643, gdy funkcję starosty czorsztyńskiego pełnił Jan Baranowski herbu Jastrzębiec. Powstała wówczas m.in. czterokondygnacyjna baszta zwana obecnie basztą Baranowskiego. W 1651 roku pod nieobecność starosty zamek opanował Aleksander Kostka-Napierski w czasie powstania chłopskiego na Podhalu. Po dwudniowym oblężeniu Czorsztyn został jednak zdobyty przez wojska biskupa krakowskiego Piotra Gembickiego a przywódcy powstania, Aleksander Kostka-Napierski oraz Stanisław Łętowski zostali pojmani i straceni. W 1655 roku, na początku "potopu szwedzkiego", w zamku zatrzymał się król Jan Kazimierz w drodze na Śląsk. Dewastacja przez wojska kozackie w latach 1734–1735 (w czasie walk o tron pomiędzy Augustem II Sasem i Stanisławem Leszczyńskim) zapoczątkowała upadek zamku. W 1790 roku od uderzenia pioruna spaliły się dachy zamku, co gwałtownie przyspieszyło destrukcję. W 1819 roku dobra czorsztyńskie wraz z ruinami zamku zakupiła rodzina Drohojowskich, władająca nimi do 1945 roku. Nie licząc niewielkich prac prowadzonych przez Drohojowskich, pierwsze prace zabezpieczające ruiny przeprowadziło w latach 1951–1957 Kierownictwo Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu według projektu prof. Alfreda Majewskiego. W 1992 roku rozpoczęto kompleksowe prace konserwatorskie według projektu opracowanego przez Piotra Stępnia przy współpracy Stanisława Karczmarczyka. Prace te trwają nadal, a od 1996 roku zamek jest udostępniony do zwiedzania.
Data dodania: 19 marca 2023
Datowanie przedmiotu: 1966
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.