fresk - mityczna bitwa Clavigo

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 13
<
>
Bitwa pod Clavijo to mityczna bitwa, w którą przez wieki wierzono, że jest historyczna, i stała się popularnym tematem hiszpańskich tradycji dotyczących wypędzenia chrześcijan przez muzułmanów. Opowieści o bitwie po raz pierwszy odnajdujemy wieki po jej rzekomym zaistnieniu; według nich została ona stoczona w pobliżu Clavijo między chrześcijanami, dowodzonymi przez Ramira I z Asturii, a muzułmanami, dowodzonymi przez emira Kordoby. Współcześni historycy nie wierzą już w historyczność bitwy - "Dla poważnego historyka istnienie bitwy pod Clavijo nie jest nawet tematem dyskusji”.

Według legendy, Jakub, syn Zebedeusza, apostoł Jezusa i przyszły święty Jakub/Santiago, który zmarł 800 lat wcześniej, nagle pojawił się i poprowadził przewyższającą liczebnie armię chrześcijańską do zwycięstwa. Stał się patronem Hiszpanii i jest znany Hiszpanom jako Santiago Matamoros ("zabójca Maurów"). Choć wydarzenie to oparte jest na legendzie, rzekoma bitwa dostarczyła jedną z najsilniejszych ideologicznych ikon hiszpańskiej tożsamości narodowej.

 
Data dodania: 28 marca, 15:26
Miejsce pochodzenia: Włochy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.