Schutze z 630 Ost Bataillon- Normandia, lato 1944.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
70 / 94
<
>
Schutze z 630. Ost Bataillon w okresie walk w Normandii w 1944 roku- umundurowany w całkowicie niemieckie sorty, z niemieckim oporządzeniem i uzbrojeniem. Mundur służbowy wzoru 40. z trzewikami z brezentowymi opinaczami, hełmem stalowym zaś oporządzenie to pas główny z szelkami bojowymi z przytroczonym chlebakiem z menażką i manierką, dwie potrójne ładownice na łódkowaną amunicję do Kar98k, bagnet, puszka na maskę p-gaz. Żołnierz uzbrojony w karabin systemu mauser 98k oraz dwa granaty trzonkowe. Na mundurze obszycie właściwe dla jednostek składających się z rosjan (brak orła III Rzeszy na piersi) i naszywką POA (ROA.- Rosijskaja Oswoboditielnaja Armia) oraz rosyjskimi naramiennikami.
 
630. Wschodni Batalion utworzony przez przemianowanie i wyłączenie jednego batalionu wschodniego z Eingreifgruppe Tietjen (grupy interwencyjnej). Jednostka przez około rok pełniła zadania osłonowe na szlakach komunikacyjnych, głównie na terenach Ukrainy a następnie, jesienią 1943 roku trafiła do Francji gdzie włączono ją jako pierwszy batalion do Grenadier regiment 857. z 346. Infanterie Division. Walczył w Normandii, a następnie podczas walk odwrotowych w kierunku Belgii podczas których poniósł bardzo duże straty. Ostatecznie wyłączony jesienią tego samego roku ze swojego pułku i dywizji, ostatecznie został wcielony do  1. Dywizji Sił Zbrojnych Komitetu Wyzwolenia Narodów Rosji.
Żołnierze formacji "wschodnich" wykorzystywani na froncie wschodnim w większości używali broni posowieckiej, w momencie przeniesienia jednostek tego typu na zachód, uzbrajano je w borń niemiecką.

Figura w skali 1/6-  złożona z detali wyprodukowanych przez Dragon Models Ltd. oraz DiD.
Data dodania: 9 maja 2023
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
11 maja 2023
I, jak widać- zostało im to do tej pory...
P.S. Dziękuję bardzo.
Kustosz
11 maja 2023
Figurka świetna, praca i efekt godne podziwu, jak zawsze :-) Gratulacje!
A propos Rosjan służących w Wehrmachcie na froncie zachodnim - oto krótka opinia na ich temat zawarta w Komunikacie informacyjnym nr 13 (sierpień 1944) autorstwa rtm. Tadeusza Wysockiego, oficera informacyjnego 1. Dywizji Pancernej generała Maczka:

"[...] 10. Rosjanie brani w ostatnim działaniu [...] wiadomości nie dają żadnych, zwykle bardzo tępi"

Cytowany dokument znajduje się w książce J. Kutznera i J. Tyma "Polska 1. Dywizja Pancerna w Normandii" na s. 437
Kustosz
11 maja 2023
Wiem, że 14 Dywizja Waffen SS-Galizien nie pacyfikowała Warszawy ale napewno wylądowali w tej samej cześci piekła co żeźnicy z RONA.
Kustosz
10 maja 2023
No RONA to skur...ny specjalnego kalibru. Oni maja własną część piekła dla siebie. Trzeba pamiętać że RONA była dość mocno strukturalnie powiązana z SS. W sumie  Dirlewanger Brigade i RONA to kaci Warszawy w czasie PW.
10 maja 2023
Figurka zrobiona genialnie. Wielki podziw.
P.S. Należy przy okazji wspomnieć jakim bestialstwem wykazali się członkowie RONA, czyli innej formacji złożonej z byłych krasnoarmiejców, których Niemcy użyli do pacyfikacji Ochoty. Byli w dodatku ochotnikami. ROA przy nich to baranki, a jak skończyli dobrze wiemy. Polacy jako jedyna okupowana nacja nie utworzyli żadnej ochotniczej jednostki w ramach sił zbrojnych III Rzeszy. 
Kustosz
10 maja 2023
Myślę, że twój przekaz wyrażony w ten sposób zapadnie w pamięć na trwale
Kustosz
9 maja 2023
A dziękuję. Koncepcja zrodziła się w głowie jako projekt drugi i stricte jako taki powstał ale z powodu oczekiwania na jeden malutki detal który niestety zamówiony został, w Chinach, projekt pierwszy ustapił pierwszeństwa drugiemu. Jak już niektórzy widzieli na moim profilu na FB - Figura powstała jako moja cicha odpowiedź na wypowiedź rosyjskiego historyka Jewgienija Spicyna w produkcji kanału Zwiezda gdzie powiedział - "... Polacy nie są tacy biali i puszyści, wielu z nich służyło w Wehrmachcie..." (tłumaczenie Andromeda). Tak więc postanowiłem przypomnieć jak to było z białością i puszystością rosjan w tej kwestii.
9 maja 2023
Elegancko Jurgen,gratuluję!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.