OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
15 / 26
<
>
Maska ta jest produktem szwajcarskiej firmy FEGA Werk A.G. Początkowo przeznaczona była jedynie na potrzeby przemysłu, lecz w niedługim czasie stała się również podstawowym wyposażeniem Obrony Cywilnej. Pod względem konstrukcyjnym jest bardzo zbliżona do wojskowego modelu GM33 (A-Maske), posiada jednak pewne uproszczenia pozwalające na obniżenie kosztów produkcji. W tamtym czasie na szwajcarskim rynku dostępna była tylko jedna konkurencyjna maska o przeznaczeniu cywilnym (B-Maske), która w dodatku produkowana była w zdecydowanie niewystarczających ilościach. To właśnie zadecydowało o rozpoczęciu produkcji C-Maske. Zapotrzebowanie było tak wysokie, że firma FEGA była zmuszona do otwarcia drugiej fabryki. Dosyć niespotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie sylikonu do wytwarzania części twarzowej - z materiału tego znane są głównie maski serii M40 oraz MCU-2, które powstały kilkadziesiąt lat później. Kolejnym ciekawy rozwiązaniem są metalowe elementy obecne na nagłowiu - pozwalają one na "zablokowanie" pasków nagłowia po wcześniejszym wyregulowaniu ich długości. Po zakończeniu II Wojny Światowej powstała druga wersja C-Maske - tym razem wykonana z czarnej gumy. Tym samym maska produkowana była przynajmniej do lat '60. Komplet składał się z części twarzowej, filtropochłaniacza, metalowej puszki, instrukcji, ściereczki oraz wkładek lub mydełka przeciwpotnego. Zgodność pokazywanego zestawu możemy poznać po numerze seryjnym, który jest obecny na wieku puszki oraz części twarzowej.

 
Data dodania: 23 maja 2023
Datowanie przedmiotu: 1939
Miejsce pochodzenia: Szwajcaria
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.