OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
42 / 94
<
>
Kapitan z 5. Gebirgs Division- Włochy, luty 1944.

Oficer ubrany w oficerski mundur sukienny z czapką bergemutze z wpiętą szarotką, butami górskimi z owijaczmi. Na mundur założona kurtka Windjacke wykonana z włoskiego materiału z wzorem maskujacym telo mimetico. Materiał z oryginalnej włoskiej produkcji o czym świadczą  barwy użyte do nadruku kamuflażu. Wokół szyi przydziałowy szalik. Oporządzenie to jedynie pas oficerski z kaburą z pistoletem Wather PP oraz mapnik. Na szyi lornetka służbowa. Oficer podpiera sie czekanem. 

5. Dywizja Górska (strzelców górskich) została sformowana na początku 1941 roku więc nie wzięła udziału w walkach w Polsce w 1939 roku choć pododdziały użyte do jej sformowania uczestniczyły w kampanii przeciw Polsce. Została użyta podczas agresji na Grecję w kwietni 1941 walcząc głównie na Linii Mataxasa.  W maju tego samego roku uzyta w ataku na Kretę w pierwszej fazie jako częśc operacji morskiej (transport) a następnie w ramach operacji powietrznej. Po krwawych walkach na Krecie powróciła do Niemiec skąd po odbudowaniu sił trafiła na front wschodni wiosną 1942. W końcu 1943 roku przeniesiona do Włoch. Walczyła między innymi z Polakami, oczywiście pod Monte Cassino. Kolejny raz (po Krecie) strzelcy górscy stanęli ramię w ramię ze spadochroniarzami, tym razem jedak na pozycjach obronnych. Ta mieszanaka, doborowych juz teraz jednostek, okazała się morderczo skuteczna a zrodzone w walce braterstwo stało się bardzo silne powodujac że obrona jeszcze bardziej twardniała. Ostatecznie, po upadku linii obrony opartej o Monte Cassiono dywizja prowadziła walki odwrotowe w kierunku Linii Gotów na której następnie zajęłą pozycje. Po jej przełamaniu poszła na północ Włoch walcząc między innymi z partyzantką włoską. Ostatecznie w kwietniu 1945 roku została wycofana na tyły a 2 maja poddała się amerykanom. 

Figura w skali 1/6, wykonana z detali wyprodukowanych przez DiD oraz Dragon Models Ltd. 
Data dodania: 18 listopada
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 3 razy od 18 listopada
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
18 listopada
"H" go wie gdzie był poprzedniej nocy. Wiesz, włoszki to... włoszki.
18 listopada
Patrząc na datę 1944 nie bardzo rozumiem z czego pan kapitan tak się cieszy?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.