OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
83 / 90
<
>
Hełm nr 100 w moich zbiorach na MyVimu.

Prezentowany eksponat to hełm wz. 83 w wersji późnej. W odróżnieniu od poprzednika, tj. hełmu wz 78, hełm wz. 83 ma już znacznie uproszczoną konstrukcję (tj. brak tzw. solniczki, zredukowana liczba nitów oraz brak ozdobnego paska nad daszkiem). W "dojrzałej" wersji hełmu wz. 83 dodano także trzy napy do mocowania ochronnego nakarczka. "Dojrzały" hełm wz. 83 w wersji bojowej otrzymywał także zmodyfikowaną przyłbicę. Metalową ramkę, znaną z hełmów wz. 60, zastąpiono ramką plastikową, która występowała w kolorze niebieskim/zielonym oraz czarnym. 

Prezentowany eksponat jest w wersji "dojrzałej", ale późniejszej, tj. bez pełnej pilotki (warto zwrócić uwagę na materiałowe paski pod brodę). Hełm nie posiada już także orła, jak i śladów po jego mocowaniu. Można przypuszczać, że był on przeznaczony dla jednostek Policji i wyprodukowany już po przemianach ustrojowych. Hełm wz. 83 sporadycznie nadal pojawia się w użyciu jednostek prewencji Policji oraz rzadziej w arsenale firm ochroniarskich. W schyłkowych latach użycia hełmu wz. 83 można także spotkać się z malowaniem tych hełmów na kolor czarny.
Data dodania: 20 listopada, 22:07
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.