Paryż - Henryk IV Wielki

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
23 / 24
<
>
Posąg został umieszczony na Pont Neuf w Paryżu, zbudowanym za jego panowania. Oryginalny posąg został zniszczony podczas rewolucji w 1792 roku.

Rzeźbiarz Francois Frédéric Lemot wykonał kopię w 1818 roku.

Henryk IV, "dobry król Francji", okazał się tak popularny, że wózek transportujący posąg na jego ostateczne miejsce był ciągnięty nie tylko przez konie i woły, ale także przez entuzjastycznych paryżan.

Posąg został odrestaurowany w 2004 roku. Z tej okazji wewnątrz posągu znaleziono siedem małych pudełek, zawierających raport z inauguracji, listę ofiarodawców i kilka medali. Krążyła historia, że zagorzały bonapartysta ukrył wewnątrz posągu statuetkę Napoleona, ale okazało się to legendą.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Reklama
Dodaj komentarz
14 lutego, 17:37
ciekawe, że to jest też reklama Maggi..
14 lutego, 15:10
Ciekawe z tymi pudełkami !
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.