OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
69 / 69
<
>
Górnicza lampa elektryczna typ 624 wyprodukowana przez  Fabrykę Sprzętu Ratunkowego i Lamp górniczych Faser w Tarnowskich Górach.

Od1955 roku polskie przepisy nakazały wycofanie lamp z otwartym ogniem. Lampy karbidowe zostały wyparte przez elektryczne.

Najpopularniejsze były lampy ze zwykłą żarówką typ 950 ( patrz ekponat nr 1002 ), ale po roku 1955 coraz częściej pojawiały się reflektorowe, typ 624, które emitowały skupioną wiązkę światła, co ułatwiało pracę zwłaszcza rębaczom.

Lampa typ 624 była pochodną typu 950 i składała się z walcowej części dolnej z akumulatorem, na którą nakręcano oprawę z reflektorem. Przed niepożądanym rozkręceniem chronił ją zamek magnetyczny.

Zarówno lampy 950, jak i 624 posiadały zasilanie z akumulatora kwasowego, przez co były dość ciężkie i niewygodne w noszeniu. W Polsce z racji swojej wagi nazywano je „bombami”. Świeciły przez 15 godzin.

Ten egzemplarz nie posiada żarówki i prawdopodobnie jest to składak z dwóch różnych lamp tego samego typu.Sugerują to dwa różne wybicia na tabliczkach ewidencyjnych tj. górna część z reflektorem R 7M,dolna część z akumulatorem R 6 M.

Wysokość : 31 cm

Średnica 11,5 cm

Wymiary są przbliżone.
Data dodania: 21 lutego, 20:08
Datowanie przedmiotu: 1955 - 1958
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.