OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 26
<
>
GM17 lub Ledermaske M1917 to jedna z pierwszych i bardziej ikonicznych masek przeciwgazowych w historii. Opracowana w 1917 roku na potrzeby armii Cesarstwa Niemieckiego. Używana była również przez wojska Austro-Węgierskie (w zdecydowanie mniejszej ilości niż GM15/M.17). Wraz z poprzednim modelem stanowiła protoplastę współczesnych masek przeciwgazowych, które czerpią z ich budowy w wielu aspektach do dnia dzisiejszego. Część twarzowa jest wykonana praktycznie w całości z impregnowanej skóry owczej, przynajmniej w części importowanej z Bułgarii. Dolna, metalowa część maski posiada złącze gwintowe zaczerpnięte z szeroko używanego w tamtym czasie gwintu żarówek firmy Osram. GM17 nie posiada ani zaworu wdechowego ani wydechowego, więc wydalanie zużytego powietrze odbywało się przez filtropochłaniacz i/lub strefę łączącą brzeg maski z twarzą użytkownika. Rozwiązanie to prowadziło prawdopodobnie do parowania szkieł okularów, dlatego stosowane były wkładki niepotniejące, mocowane za pomocą wewnętrznych obręczy ze wzmocnieniami (tzw. pajęczynki). Same okulary były wykonywane z celuloidu, a ich pierścienie mocujące posiadają pod spodem wzmocnienie wykonane z dodatkowej warstwy skóry. Elastyczne nagłowie maski, w bardzo podobnej formie, stosowane było w innych niemieckich maskach z późniejszego okresu (GM30, GM38, GM54). Sznurek łączący nagłowie z dolną częścią maski ma za zadanie usztywniać część twarzową oraz niwelować ciężar filtropochłaniacza, a tym samym zapobiegać jego nadmiernemu kołysaniu przy wykonywaniu ruchów głową. Do części twarzowej dołączany był filtropochłaniacz 11-11 (identyczny z GM15, stosowany we wczesnych egzemplarzach) lub ulepszony pod kątem filtracji fosgenu 11-C-11 (na zdjęciach). Maska produkowana była do końca wojny, w późniejszym okresie prawdopodobnie równolegle z GM18. Po wojnie duże zapasy masek trafiły do wielu krajów Europy (w tym również Polski), a niektóre z nich decydowały się na wprowadzanie niewielkich modyfikacji. Przykładowo egzemplarze używane przez Reichswehrę lub inne formację mundurowe w Niemczech były wyposażone w zawór wydechowy po boku maski, a egzemplarze belgijskie były rozbierane i łączone z francuskimi ARS celem wydobycia najlepszych cech z obu tych masek. Metalowa puszka dołączana do zestawu cechuje się stosunkowo małymi rozmiarami. Jej wieko jest w większości przypadków wyposażone w cylindryczny „schowek” na wkładki nieparujące. Częstą praktyką niemieckich żołnierzy było oznaczanie swoich masek. Na posiadanym przeze mnie egzemplarzu jest widoczny numer 5.1479 oraz oznaczenie jednostki – 414 od Kgl. Württemb. Infanterie-Regiment Nr. 414. Jednostka ta została sformowana w 1916 i walczyła do końca I Wojny Światowej. Poniżej znajduje się przybliżony szlak bojowy z 1918 roku, czyli od daty produkcji przedstawianego egzemplarza:
3–25.02.1918
Walki okopowe na pozycjach pierwszej bitwy pod Ypres.

26.02–26.03.1918
Przygotowanie do Wielkiej Bitwy o Francję w rejonie Deynze, później Lille i rozmieszczenie przed Wielką Bitwą o Francję

27.03–04.04.1918:
Wielka bitwa o Francję.

04–27.05.1918
Siły interwencyjne i rezerwa Naczelnego Dowództwa Armii, odpoczynek i trening w rejonie Noyon.

14.06–07.08.1918
Udział w operacji „Gneisenau”.

pt12.06–01.08.1918
Walka okopowa pod Matz w pobliżu Vignemont.

02–31.08.1918
Bitwa obronna między Sommą i Oise, bitwa pod Roye i Lsigny.
 
Data dodania: 6 marca, 21:34
Datowanie przedmiotu: 1918
Miejsce pochodzenia: Cesarstwo Niemieckie
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 2 razy od 6 marca, 21:34
Reklama
Dodaj komentarz
8 marca, 17:27
Zgadzam się, dzisiaj to już spora rzadkość.
7 marca, 09:30
Wspaniały stan. 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.