OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
26 / 26
<
>
Niezwykle rzadka maska przeciwgazowa, będąca owocem współpracy III Rzeczy oraz ZSRR. Początek produkcji można określić na rok 1939, a jej koniec na datę rozpoczęcia operacji Barbarossa. Na jej powstanie wpłynęła radziecko-niemiecka umowa handlowa z 19 sierpnia 1939 r., poprzedzająca pakt Ribbentrop – Mołotow o 4 dni. Na podstawie umowy strona radziecka miała otrzymać kredyt na zakupy niemieckiej technologii wojskowej, sprzętu oraz maszyn, a jego spłata była dokonywana za pomocą surowców oraz innych dóbr produkowanych w Związku Radzieckim (przykładem jest omawiana maska). MOD O-9 stanowi niewielką modyfikację maski używanej od 1937 przez Armię Czerwoną - MOD O-8. Zasadnicza różnicę pomiędzy oboma modelami stanowi tutaj łącznik gwintowy w niemieckim standardzie 40mm DIN 3182 (radziecki pierwowzór był wyposażony w przymocowaną na stałe karbowaną rurę łączącą). Ciekawostką jest również brak radzieckich obręczy do montażu wkładek nieparujących. Są one zastąpione standardowymi niemieckimi obręczami, znanymi z większości masek z tego okresu. Prawdopodobnie całość dostarczonych egzemplarzy została przeznaczona na potrzeby przemysłu, jako że Wehrmacht był w tym czasie w posiadaniu dostatecznej ilości GM-30 i GM-38 by nie rezygnować ze standaryzacji wyposażenia, co generowałoby niepotrzebne, dodatkowe koszty. Części twarzowe produkowane w ZSRR były łączone ze standardowymi niemieckimi akcesoriami. W przypadku tego egzemplarza jest to filtropochłaniacz FE 41 oraz metalowa puszka – Gasmaskenbüchse. Ze względu na bardzo krótki okres produkcji do dzisiaj zachowały się pojedyncze egzemplarze tego niezbyt znanego modelu.

 
Data dodania: 11 marca
Datowanie przedmiotu: 1939 - 1941
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 2 razy od 11 marca
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.