OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
193 / 193
<
>
obieg w 1930 roku

autor: J. Fałat

tytuł: Zima

Na pierwszy rzut oka to stado jeleni stojacych pod dębem. Ale po dokładnym przyjrzeniu się widać jeszcze kilka postaci faunów.

Kolega Jerzy13 podal link do opisu tego obrazu Fałata zamieszczonego na stronie Domu Aukcyjnego AGRAART, gdzie obtaz byl wystawiany w 2000 roku za kwotę 75 tys. zł. (z jakim skutkiem nie wiadomo). Pozwole sobie przytoczyć ten opis (mam nadzieję, że Dom aukcyjny nie będzie miał o to pretensji, tym bardziej, że opis dotyczy aukcji sprzed 24 lat, a umieszczenie go tutaj dziś to reklama dla AGRAART'u). 

"Akwarela, gwasz, papier naklejony na płótno, sygnowana l.d.: J Fałat 907 (litery J F wiązane) Ekspertyza prof. Jerzego Sienkiewicza z 11 marca 1969 r. W głębi okrytej śniegiem kniei, wokół potężnego dębu skupiają się jelenie, łanie i grupa faunów – bajkowych mieszkańców lasu – próbujących ogrzać się bliskością swych ciał i przetrwać zimowe mrozy. Obraz można odczytywać jako alegorię zimy i okresu uśpienia natury. Wydaje się, że artysta nawiązał tu do swej, wcześniejszej o rok, kompozycji Wiosna – bajka leśna, będącej alegorią budzącej się do życia przyrody, gdzie jadącej na łosiu Wiośnie towarzyszy radosny korowód wychodzących z lasu faunów (Muzeum Sztuki w Łodzi). Według opinii prof. Jerzego Sienkiewicza, obraz Zima jest także swoistym żartem, z karykaturą Jacka Malczewskiego jako jednego z faunów. Obraz reprodukowany: - na kartach pocztowych wydanych przez J.Czerneckiego z Wieliczki w roku 1907 i 1908."
Data dodania: 17 kwietnia, 22:12
Datowanie przedmiotu: 1930
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2024-01
Data korespondencji: 21.05.1930 rok, obieg kopertowy
Rozmiar: 9 x 14 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
18 kwietnia, 12:57
https://sztuka.agraart.pl/licytacja/3/148
75 tys w 2000 roku
18 kwietnia, 11:48
to prawda, dziwny obraz, też byłem zaskoczony postaciami.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.