Laffrey - Napoléon I - Emmanuel Frémiet

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
12 / 12
<
>
bez obiegu

Na południowym skraju miejscowości, między północnym krańcem Wielkiego Jeziora Laffrey a drogą RN 85 (tzw. Droga Napoleona, franc. Route Napoléon) znajduje się historyczna Łąka Spotkania, na której rozegrał się jeden z epizodów 100 dni Napoleona w 1815 r. – tzw. Spotkanie na Łące Laffrey.

Pomnik w Laffrey autorstwa Emmanuela Frémieta został pierwotnie wzniesiony w Grenoble, ale po upadku reżimu cesarskiego w 1870 r. został całkowicie zdemontowany. Został odrestaurowany w 1929 roku i umieszczony w miejscu, w którym Napoleon, po powrocie z wyspy Elba i marszu w kierunku Paryża, aby odzyskać swoje imperium, spotkał wojska króla Ludwika XVIII, wysłane, aby go powstrzymać. W tym momencie Napoleon podszedł do nich samotnie i wykrzyknął: "Jeśli jest wśród was ktoś, kto chce zabić swojego cesarza, oto jestem!". Przynajmniej taka jest historia. Według jego wspomnień było to mniej dramatyczne. Napoleon powiedział coś w stylu: "Żołnierze! Jeśli jest między wami jeden, który chce zabić swojego generała, swojego cesarza - może to zrobić. Oto jestem!". W każdym razie, cokolwiek powiedział, najwyraźniej wciąż miał dość charyzmy, aby zapewnić, że nie dojdzie do bitwy, a Napoleon kontynuował swoją drogę do Paryża. 
Data dodania: 17 czerwca, 13:26
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.