Czelabińsk
Rosja
Meteoryt chondryt zwyczajny LL5
Waga: 10 gram
Spadek:15 lutego 2013 r. o godz. 9:22 (czasu lokalnego) wielu mieszkańców widziało jasną kulę ognia w częściach obwodów kurgańskiego, tiumeńskiego, jekaterynburskiego i czelabińskiego. Obrazy ognistej kuli zostały uchwycone przez wiele kamer wideo, zwłaszcza w Czelabińsku. Mieszkańcy rejonu czelabińskiego usłyszeli odgłos dużej eksplozji. Fala uderzeniowa zniszczyła wiele okien w Czelabińsku i okolicznych miastach. Wiele osób zostało zranionych odłamkami szkła. Uszkodzona została także część dachu i ściana huty oraz stadionu w Czelabińsku. Liczne (tysiące) kamieni spadły jako deszcz wokół wiosek Pierwomajskoje, Deputatsky i Jemanżelinka ~40 km na południowy zachód od Czelabińska. Odłamki meteorytu zostały wydobyte i zebrane ze śniegu przez miejscową ludność zaraz po eksplozji. Pokrywa śnieżna miała głębokość około 0,7 m. Największe kamienie sięgały zamarzniętej gleby. Kamień mógł przełamać lód jeziora Czebarkul, położonego 70 km na zachód od Czelabińska.
Grupa LL: Grupa chemiczna o niskiej zawartości żelaza i niskiej zawartości metali (LL) zwykłych chondrytów, wyróżniająca się niską zawartością pierwiastków syderofilnych, dość dużymi chondrami (~0,9 mm) i składem izotopów tlenu, które znajdują się dalej powyżej lądowej linii frakcjonowania niż inne zwykłe chondryty.
typ 5: Określa chondryty, które uległy metamorfozie w warunkach wystarczających do homogenizacji oliwinu i piroksenu, przekształcenia całego piroksenu o niskiej zawartości Ca w ortopiroksen, spowodowania wzrostu różnych minerałów wtórnych i zatarcia konturów chondrów.
Masa meteorytów: 1000 kilogramów
Wiek: 4,5 miliarda lat.
Pochodzenie: Pas plantoid pomiędzy Marsem a Jowiszem.
Jest to 1 z 3325 zatwierdzonych meteorytów sklasyfikowanych jako LL5
Meteoryt posiada certyfikat autentyczności.
Dokladniejszy opis:
Biuletyn Meteorytowy: Wejście do Czelabińska