Luftwaffe Odznaka Nawigatora

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 55
<
>
Luftwaffe Odznaka Nawigatora.Sygnowana logo producenta "C.E.Juncker Berlin SW".Wersja wczesnowojenna wykonana z tombaku.Wysokość 52,34 mm szerokość 53,22 mm waga 39,91 g.Stan odznaki dobry.

Observer Badge / Beobachterabzeichen

Odznka Obserwator/Nawigator jako jedna z pierwszych doczekała sie opracowanej przez H.Goringa specyfikacji,opublikowanej już 27 listopada 1935 roku.Formalnie jednak ustanowiona została 26marca 1936 roku.
Odznaka Obserwator/Nawigator to owalny wieniec z liści laurowych(lewa strona wieńca) i dębowych(prawa) wykończony w kolorze srebrnym.Orzeł oksydowany w kolorze "alt/old - silber/silver"(czyli ciemny-czerniony)patrzący z góry jest przynitowany do wieńca dwoma nitami.
Początkowo odznake produkowano z tombaku(buntmetall) i aluminium póżniej zaś z cynku.Często są spotykane wersje kombinowane w których np.orzeł jest z tombaku a wieniec z cynku lub odwrotnie.Wymiary i waga różnią sie w zależności od producenta i materiału z którego została wykonana odznaka.Oto lista znanych producentów:
- C.E.JUNCKER BERLIN,produkował odznake w tzw. wersji ciężkiej i lekkiej
- ASSMANN,wersje z tombaku ,cynku lub kombinowane sygnowane"A" na rewersie
- OM,w kształcie kwadratu
- GWL,sygnatura w kółku była logo Gebruder Wegerhoff Ludenscheid
- P.MEYBAUER BERLIN
- wersje niesygnowane
Zapięcia różniły sie od siebie w zależności od producenta,z reguły jednak było to pionowe zapięcie "na agrafke"z cieńką szpilką na zawiasie.Oficjalnie zatwierdzone były też wersje haftowane z materiału mające ten sam rozmiar co odznaki metalowe.
Odznake nosiło sie na lewej kieszeni na piersi a wręczna była w ciemno niebieskim etui.Srodek etui u dołu był wyłożony niebieskim aksamitem zaś wieczko ozdabiały złote litery inskrypcji"Beobachterabz.".Potwierdzeniem otrzymania odznaki był wpis do soldbuch-a oraz dokument nadania wręczany podczas dekoracji.
Kryteria przyznawania:
- Odznaka przyznawana była po zakończeniu 2 miesięcznego szkolenia
- Po odbyciu 5 lotów bojowych jako Obserwator/Nawigator
- Odniesienie ran w locie bojowym na stanowisku Obserwator/Nawigator
Oficjalna liczba przyznanych odznak nie jest znana.
Data dodania: 22 stycznia 2011
Datowanie przedmiotu: 1936 - 1940
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1174 razy od 22 stycznia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.