lichterec - kula z uszami

Duże zdjęcie lichterec - kula z uszami
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
11 / 15
<
>
Sztucer z Liege

Dane podstawowe
Państwo Rosja
Producent J.P. Malherbe à Liège i Tuła w Rosji
Rodzaj karabin
Historia
Produkcja seryjna od 1843 roku
Wyprodukowano ok. 20.000
Dane techniczne
Kaliber 17,78 mm
Wymiary
Długość 1180 mm
Długość lufy 774 mm
Masa
broni 4,36 kg

Historia
W 1840 roku rosyjski "Komitet ds. ulepszenia sztucerów i karabinów" zamówił próbną partię broni tego systemu w manufakturze J.P. Malherbe Liege w Belgii. Była to przeróbka karabinu brunszwickiego na potrzeby Rosji. W Rosji nazywaną tą broń “littiechskimi” ("литтихскими") lub “lichterec” ("лихтерец"). Ze strony rosyjskiej celem koordynacji zamówień do Liege wysłany został płk Ignatiew. Zamówiono tam 5000 sztuk tej broni w cenie po 85 franków za sztukę. W 1843 roku broń została oficjalnie przyjęta do uzbrojenia pod nazwą: rosyjski karabin gwintowany "sztucer z Liege" wzoru 1843 roku (Русская винтовка «люттихский» штуцер образца 1843 г)

Budowa

Sztucer z Liege był bronią odprzodową, gwintowaną z zamkiem kapiszonowym. Wyposażany był w przyrządy celownicze składające się z muszki i szczerbiny o dwóch stałych nastawach: 200 i 400 (lub 600) kroków (arszynów). Posiadał on lufę gwintowaną o 2 bruzdach, skok gwintu 1:1200 mm (800 mm). Do strzelania używano kulistego pocisku posiadającego na obwodzie pierścień, tzw. "kuli z obręczą". Podczas ładowania, należało odpowiednio wprowadzić kulę pierścieniem w bruzdy lufy co ułatwiały odpowiednie wycięcia wylotu lufy. Karabin był wyposażony w bagnet.

Wersje karabinu
W 1848 roku zmodernizowano karabin poprzez zastosowanie nowocześniejszego celownika typu szwajcarskiego, w Rosji określanego typem heskim, o nastawach 100 – 1200 kroków (arszynów) oraz wprowadzono nowoczesny pocisk stożkowy wz. 1848 roku z dwoma występami prowadzącymi konstrukcji płk. Kulikowskiego tzn. "kula z uszami" ("пуля с ушками").
http://popgun.ru/files/g/36/orig/1592492.jpg
Data dodania: 22 stycznia 2011
Datowanie przedmiotu: 1863
Miejsce pochodzenia: Rosja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1206 razy od 22 stycznia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.