OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
22 / 98
<
>
Złoty, srebrny i brązowy Krzyż Zasługi PRL, wzór z 1952r.Ustanowiony w 1923 roku, a przez komunistów przyjęty Dekretem PKWN z dnia 22 grudnia 1944 roku. Krzyż zasługi dzieli się na trzy stopnie: Złoty Krzyż Zasługi; Srebrny Krzyż Zasługi; Brązowy Krzyż Zasługi. Odznaką Krzyża zasługi jest krzyż równoramienny, zakończony na rogach ramion kulkami, o wymiarach 42 mm. Na awersie Złotego i Srebrnego Krzyża są pokryte czerwoną emalią, z obramowaniem; między ramionami znajdują się pęki promieni; W środku krzyża na okrągłej tarczy z białej emalii umieszczone są litery PRL. Tarcza złotego i Srebrnego Krzyża znajduje się w otoku z czerwonej emalii i w ornamentowanym obramowaniu, a Brązowego w wieńcu wawrzynowym. Brązowy Krzyż jest w całości patynowany na brązowo. Rewers wszystkich trzech stopni krzyża jest gładki. Obramowania ramion krzyża, pęki promieni, kulki na rogach ramion, litery na tarczy, ornamentowane obramowania i rewers krzyża są w Złotym krzyżu złocone, w Srebrnym srebrzone, a w Brązowym patynowane.
Data dodania: 20 kwietnia 2011
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 620 razy od 20 kwietnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.