Panzer Kampf Abzeichen in Bronze

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
25 / 55
<
>
Odznaka Pancerna Brązowa.Wykonana z tombaku,wersja pełna.Sygnowana logo producenta"W"(Karl Wurster KG,Markneukirchen/SA).Stan dobry.

Tank Assault Badge / Panzerkampfabzeichen

Pancerna Odznaka Szturmowa została ustanowiona 20 grudnia 1939 roku i była kontynuacją odznaki pancernej pierwszowojennej oraz odznaki pancernej Legionu Condor(fot.1).
Pierwszowojenna odznaka pancerna została ustanowiona przez Ministra Obrony Rzeszy Niemieckiej Dr. Gessler-a 13 lipca 1921 roku "..aby zachować w pamięci narodu niemieckiego dokonania jednostek pancernych załogi czołgów zostaną nagrodzone odznaką pamiątkową,Bojową Odznaką Pancerną.Po podpisaniu traktatu wersalskiego i oficjalnym zakończeniu wojny bojowa odznaka pancerna wygasła gdyż nie nadawano jej z oczywistych względów w okresie pokoju.Kryteria otrzymania odznaki pancernej w WWI były następujące:
- udział w,nie mniej niż trzech,potyczkach z wrogiem jako członek załogi czołgu(strzelec lub artylerzysta,dowódca,kierowca i mechanik)w roku 1918.Oficerowie podoficerowie i szeregowi aby otrzymać odznake pancerną 1.WW musieli złożyć wniosek do Inspektora Wojsk Zmotoryzowanych aby otrzymać dokument nadania.Posiadacz nadania odznaki mógł sobie ją zamówić na wolnym rynku niekoniecznie od związanych kontraktami z rządem producentów.Według niemieckich żródeł oficjalnie nadano w pierwszej wojnie około 100 odznak pancernych.
W 1936 roku za aprobatą Hitlera wznowiono nadawanie Odznaki pancernej dla ochotników z jednostek pancernych Legionu Condor którzy walczyli w hiszpańskiej wojnie domowej.
Ustanowił,nadawał i odznaczał Odznaką Pancerną Legionu Condor pułkownik Ritter von Thoma po spełnieniu następujących kryteriów:
- minimum trzy miesiące nienagannej służby na froncie hiszpańskim do zakończenia misji.
Odznake Legionu Condor oficjalnie Naczelne Dowództwo Whermachtu do noszenia na mundurze zatwierdziło dopiero 10 lipca 1939 roku.Między 1936 a 1945 rokiem odznaczono około 415 pancerniaków Legionu Condor.Stosunkowo niewielka liczba nadanych odznak odbija sie na cenie
tej odznaki na rynku kolekcjonerskim(około 4,500euro)czyniąc ją jedną z droższych.
Po wybuchu Drugiej Wojny Światowej (WWII) Generaloberst von Brauchitsch dla jednostek pancernych Whermachtu utworzył Pancerną Odznake Szturmową którą zaprojektowała firma Ernst Peekhaus z Berlina.Projekt Peekhaus przedstawia jadący z lewej strony na prawą po polu(łące) czołg wpisany w owalny wieniec z liści dębu.Zwieńczeniem wieńca oraz odznaki jest godło narodowe III Rzeszy orzeł trzymający w szponach swastyke(skrzydla złożone).U podstawy odznaki po środku na dole wieniec jest przewiązany wstęgą od której po lewej i prawej stronie rozchodzą sie dębowe liście,po 5 z każdej strony.Rewers odznaki w zależności od producenta,wersji i okresu produkcji bywał solidny-pełny(foto 2),wytłaczany(foto 3) lub półpełny(foto 4).Materiałami z których odznaka była produkowana to tombak,brass(mosiądz) i różne stopy cynku.Istnieje ogromna ilość niesygnowanych wersji tej odznaki i tak np.:
1.odznaka srebrna wytłaczana min.18 wersji nie sygnowanych ważących od 12,2 do20,5
+ 8 wersji sygnowanych Assmann
2.odznaka brązowa wytłaczana min. 7 wersji nie sygnowanych ważących od 11,8gr do 20,8gr
3.odznaka srebrna półpełna(lub półwytłaczana)min.39 wersji ważących od 21,4gr do 38,7gr

4.odznaka brązowa półpełna min. 29 wersji ważących od 19,0gr do 38,5gr
Początkowo odznake produkowano w kolorze srebrnym i wręczano służącym w Whermachcie,Waffen SS i policji oraz jednostkach pod dowództwem Whermachtu od stycznia 1940roku.
1 ipca 1940 roku ustanowiono wersje brązową Pancernej Odznaki Szturmowej dla Grenadierów Pancernych,oddziałów motocyklowych medycznych czy zwiadowczych w dywizjach pancernych oraz dla artylerii szturmowej(Sturmgeschutz.).
Odznaka była wręczana w szarej kopercie wraz z dokumentem nadania i potwierdzana wpisem do soldbucha.Noszona była na lewej kieszenia na piersi.
Kryteria przyznawania:
- minimum trzy szturmy pancerne w różnych dniach.
- odnisienie ran w szturmie pancernym
- przypadki wyjątkowej odwagi na polu bitwy wobec wroga
Nadawanie Pancernej Odznaki Szturmowej pozostawiono w gestii dowódców dywizji pancernych.

Pancerna Odznaka Szturmowa 25,50,75,100

W toku wojny okazało sie iż jeden stopień odznaki pancernej nie jest adekwatny dla weteranów z wieloletnim frontowym stażem i w czerwcu 1943 powołano cztery nowe klasy tej odznaki 25,50,75,100 w których liczba odzwierciedlała ilość dni w boju weterana.Wzorowane na Pancernej Odznace Szturmowej nowe stopnie różniło od pierwowzoru posiadanie u podstawy wieńca kwadratowego okienka z liczbą szturmów.Stopień(25 foto5 i 50 foto 6) II i III to odznaki tej samej wielkości niewiele większe od odznaki nienumerowanej.Natomiast stopnie(75 foto 7 i 100 foto 8) IV i V są jeszcze większe od stopnia II i III.Wieniec w odznakach 25 i 50 jest srebrny a w 75 i 100 złoty.
Sylwetka czołgu po środku odznaki jest czerniona w odznakach 25 i 50 a w 75 i 100 srebrzona.
Rewers wszystkich czterech nowych klas występuje w wariantach z cieńką oraz grubą szpilą zapięcia "na agrafke" mocowanego w pionie.
PancernaOdznaka Szturmowa wyższej klasy cieszyła sie dużym prestiżem wśród żołnierzy i z szacunkiem odnoszono sie do weterana noszącego ową odznake jego doświadczenia bojowego i instyktu przetrwania koniecznych aby przeżyć.
Data dodania: 23 stycznia 2011
Datowanie przedmiotu: 1940 - 1945
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1111 razy od 23 stycznia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.