Medal kolejowy o elektryfikacji linii kolejowych

Duże zdjęcie Medal kolejowy o elektryfikacji linii kolejowych
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
54 / 128
<
>
10 000 km ZELEKTRYFIKOWANYCH LINII KOLEJOWYCH W POLSCE 28.V.1988 (wersja złota)

(medal przekazany do kolekcji przez p. J. Kuliga byłego Naczelnego Dyspozytora PKP)

-------------------------------------------------------------------------

Medal (tabliczka) poświęcony elektryfikacji linii kolejowych w Polsce, a ujmując rzecz dokładniej to tempie elektryfikowania tych linii. A jakie były początki elektryfikacji kolei w Polsce? Już w roku 1918 profesor Roman Podoski przedstawił pierwsze koncepcje elektryfikacji kolei w Polsce a w roku następnym powołana została międzyministerialna komisja do studiów nad elektryfikacją kolei głównych. Komisja ta zalecała elektryfikację głównych linii przy zastosowaniu trakcji elektrycznej prądu stałego o napięciu 3000 V. Zelektryfikowanie pierwszego odcinka w Polsce wynikło z konieczności. Otóż otwarta w roku 1933 linia średnicowa w Warszawie łącząca dworzec Główny (dawny Wiedeński) z dworcem Wschodnim (dawny Terespolski) przebiegała w tunelu przez środek miasta. Ze względu na stosowanie trakcji parowej tunel ten był intensywnie zadymiany, co znacznie ograniczało jego przepustowość (3-4 pary pociągów na godzinę). Aby zwiększyć przepustowość tego odcinka przystąpiono w roku następnym do jego elektryfikacji wraz odcinkami do Otwocka i do Pruszkowa. Uroczyste uruchomienie pociągów elektrycznych na trasie Otwock – Warszawa – Pruszków o długości 106 km nastąpiło w 15 grudnia 1936 roku i datę tą uważa się za początek elektryfikacji kolei w Polsce. W dalszej kolejności elektryfikowane były linie węzła warszawskiego. Elektryfikację po 1945 rozpoczęto od odbudowy zniszczeń wojennych; w roku 1946 było tylko 23 km linii z trakcją elektryczną. Pierwszy tysiąc km zelektryfikowanych linii osiągnięto w roku 1960, 2 tys. km w 1965, 3 tys. km 1968, 4 tys. km w 1971. Pięciotysięczny kilometr elektrycznej trakcji osiągnięto 23.12.1974 roku podczas elektryfikacji odcinka Chybie – Wisła Głębce. Z tej okazji na budynku stacji w Wiśle uroczyście wmurowano pamiątkową tablicę. 6 tys. km osiągnięto w roku 1977, 7 tys. km w 1981, 8 tys. km w 1984, 9 tys. km w 1986. Zelektryfikowanie 10 tys. km linii osiągnięto 28.05.1988 roku po zakończeniu prac na odcinku Rzepin – Kunowice – granica państwa i ta data jest umieszczona na medalu. Kontynuowanie elektryfikacji kolei w Polsce zakończyło się na około 12-stu tys. km linii kolejowych. Wątpię, aby obecnie były poważne plany dalszej elektryfikacji; ze względu na zamiary zamykania linii kolejowych łączna długość odcinków zelektryfikowanych może się zmniejszać. Na dowód - w roku 2011 długość linii kolejowych wyniosła a 19299 km a w roku 2014 już 19191 km i przy takiej tendencji kiedyś zacznie się zamykanie odcinków z trakcją elektryczną.
Data dodania: 3 maja 2011
Datowanie przedmiotu: 1988
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 829 razy od 3 maja 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.