Dekielek zegarka nagrodowego

Duże zdjęcie Dekielek zegarka nagrodowego
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 9
<
>
Dekielek zegarka nagrodowego "За отличную стриъльбу"-"Za doskonałe strzelanie" z karabinu. Widoczne resztki srebrzenia.
Data dodania: 10 maja 2011
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 690 razy od 10 maja 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz Profil Profesjonalny
10 maja 2011
Ta litera (ѣ) to słynna "jać" - pozostałość po języku staro cerkiewno słowiańskim. Bolszewicy w 1917 roku "reformując" wraz z całą Rosją również i ortografię - zlikwidowali tę literę. Stała się dzięki temu niemal symbolem "białego" oporu i wyrazem tęsknoty za tym co przepadło. Przed rewolucją chleb pisano "хлѣбъ" - gdy nastał głód - mówiono, że czerwoni usunęli "jać" razem z chlebem. Dzisiaj czasami Rosjanie snobując się używają "jaci" odcinając się od "czerwonego motłochu". C'est la vie )))))))
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
10 maja 2011
Eksponat z przed 1917 roku kiedy to ujednolicając pisownię zniknęła literka czwarta(czyt.je) w wyrazie "strielbu". Od tego czasu występuje tylko"e" czyli "je" pisane tylko w ten sposób.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.