Archiwalne zdjęcia ... 006

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
22 / 52
<
>
Dzięki zupełnemu przypadkowi, udało mi się trafić na unikatowe zdjęcia toruńskiego kompleksu koszarowego.W okresie tym, koszary były zajmowane przez 1 Batalion Balonowy, ale dzięki temu, możemy porównać, jak obiekt zmieniał się na przestrzeni lat i wydarzeń historycznych.Nawiązałem kontakt z właścicielem tych wspaniałych zdjęć, Panem Tomaszem Matuszakiem, z prośbą o możliwość zaprezentowania ich w myvimu.

Udało się i te unikalne zdjęcia goszczą w muzealnym serwisie.Prezentowane zdjęcie pochodzi z 05.05.1932 roku !!

Cóż za dokładne datowanie - rzadko kiedy trafia się tak dokładne datowanie.OPIS DO ZDJĘCIA (wykonany ręką autora)

AWERS : "Święto Bataljonowe" Zbiórka do rozdania nagród.

REWERS : „Michał Grześkowiak; 1 Baon Balonowy; 1 Kompania Obserwacyjna; Toruń, 5.05.1932 r."Pochodzą one z albumu po Michale Grześkowiaku. Z tego co udało się ustalić Panu Tomkowi, to szer. Michał Grześkowiak ur. 12 września 1910 r. w Goryszewie pow. Mogilno, odbywał służbę wojskową w 1 batalionie balonowym w Toruniu, jako pomocnik rusznikarski od dnia 13 września 1932 r. do dnia 18 września 1933 r.

Być może, że w batalionie odbywał wcześniej służbę w kompanii szkolnej i stąd u niego zdjęcia z 5 maja 1932 r. ?I cos od siebie ...

Na pierwszym planie widoczny plac i zebraną kadrę oraz żołnierzy batalionu. W tle widoczny budynek koszarowy, po prawej - fragment budynku późniejszego kasyna.

Na drugim zdjęciu widoczny stół z nagrodami - można nawet niektóre rozpoznać.Na ostatnim zdjęciu widok obecny.

http://www.6sog.wp.mil.pl/pl/index.html

---------------------------------------------------------------------

Tomasz Matuszak - zajmuje się od kilku lat

tematyką polskich wojsk balonowych. Napisał na ten temat bardzo dużo artykułów, które publikował m. in. na łamach "Biuletynu Wojskowej Służby Archiwalnej", "Piotrkowskich Zeszytach Historycznych" itd.

Obecnie kończy przygotowywać do druku książkę na ten temat. Stąd od kilku lat zbiera wszystko, co dotyczy przede wszystkim polskich wojsk balonowych.Pan Tomek zastrzega sobie prawa autorskie (własnościowe) do reprodukcji zdjęć i rozpowszechniania ich, bez jego zgody.----------------------------------------------------------

Thorn, kaserne, Wrangelkaserne, Wrangel, koszary Wrangla, koszary, barrack, military, polish army, topographer, surveyor, инспектор, военные казармы, Торунь, топограф
Data dodania: 10 maja 2011
Datowanie przedmiotu: 1932
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 740 razy od 10 maja 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
11 maja 2011
ja również bardzo dziękuje Panu Tomkowi ;)
10 maja 2011
doskonałe, nie może być lepiej, gratulacje i podziękowania dla Pana Tomka
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
10 maja 2011
http://www.caw.wp.mil.pl/biuletyn/b25/b25_11.pdf , już wiem, komu zawdzięczam tekst odnaleziony jakiś czas temu... dotyczy wojny 1920 i 1-GO PUŁKU AERONAUTYCZNEGO w czasie jej trwania na "moich" terenach.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.