OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 28
<
>
Na pierwszych dwóch fotografiach:

Białe paradne żabki do bagnetów Chassepot m 1866, oraz Gras 1874. Obie wykonano z bawolej skóry. Według francuskiej nomenklatury oznaczane jako 1923/25 de Gendarmerie. Żabki używane były przez Żandarmerię w pełnym umundurowaniu i Straż Republikańską. Pętle na pas – mosiężne. W żabce Chassepota da się ją odpiąć od pętli, w żabce Grasa mosiężna pętla przynitowana jest do skóry.Kolejne dwie fotografie (od lewej):

Żabka opisana w katalogu A. Cartera jako zastępcza z lat 1870-1871 do bagnetu Chassepot M-1866. Prawdopodobne, bo żabka jest wystarczająco obszerna, by taką pochwę w niej nosić.Druga, to podstawowa – wczesna żabka do bagnetu Lebel M- 1886.Trzecia z lewej, to uproszczona, nitowana żabka do Lebela. Szlufka na pasek uproszczona- druciana. Na odwrocie typowe opisywane w katalogach wycięcie, które pomagało w wąską żabkę włożyć pochwę szerszą, np. Berthier M-1892.Żabka ostatnia– Berthier M-1892.

Na przedostatnim komplecie fotek – to zielona żabka integralna z pochwą do bagnetu Mas 1949/56.Dwie ostatnie fotografie przedstawiają żabki francuskie zmodyfikowane w czasie II Wojny Światowej do bagnetów obcych. Pierwsza, to żabka Lebel, którą dostosowano do noszenia niemieckiego bagnetu 84/98/34. Druga- brązowa, to żabka Berthier, którą przerobiono tak, by pasowała do austriackiego Manlichera.

Obie żabki mają usunięte paski do zapinania bagnetów francuskich. Oryginalna kieszonki zostały przycięte i wycięto w nich otwory na nowe pochwy. Góra kieszonek wzmocniona z obu stron nitami.
Data dodania: 15 maja 2011
Datowanie przedmiotu: 1870 - 1956
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1105 razy od 15 maja 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.