Wózek jezdny Jagdpanzer 38(t) - konserwacja

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
15 / 41
<
>
Elementy składowe lewego, przedniego wózka jezdnego przygotowane do powtórnego montażu. Można dokładnie przyjrzeć się tutaj rozwiązaniom technicznym, które zadecydowały o ich powodzeniu przy produkcji całej gamy niemieckiego sprzętu pancernego.

Działa przeciwpancerne montowano na dobrych, sprawdzonych nadwoziach, tworząc warianty pojazdów, odpowiedzialnych za polowanie na pancerne jednostki wroga. Patent sprawdził się nieźle i np. JagdPanther czy JagdTiger, stały się niezwykle groźnymi przeciwnikami na polu bitwy. Niemieckim siłom pancernym zaczęło jednak brakować pojazdu lekkiego, małego, taniego i produkowanego na masową skalę, który nadal pełnił by rolę niszczyciela czołgów i zastąpił przestarzałe oraz odsłonięte konstrukcje, takie jak na przykład Marder.

Tak też uczyniono. Na wannie i zawieszeniu czeskiego czołgu, 38(t), stworzono nowy pojazd - Jagdpanzer 38(t) ochrzczony mianem "Hetzer", czyli w wolnym przekładzie , znany także pod kolejnym obok "Podżegacza" słowem "Dręczyciel". Hetzer okazał się strzałem w dziesiątkę. Jego kompaktowa budowa i niska sylwetka pozwalała ukryć się w każdym miejscu, gdzie zaczajony i niewidoczny, czyhał na zdobycz. Gruby pancerz o wysokim stopniu nachylenia, gwarantował wysoką wytrzymałość, jak na niewielką konstrukcję. Uzbrojony w działo kalibru 75mm ( były warianty z działem 105mm czy 150mm!) oraz sterowany radiem (!) karabin maszynowy, stanowił zagrożenie dla każdego pojazdu pancernego.
Data dodania: 26 maja 2011
Datowanie przedmiotu: 1944
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 633 razy od 26 maja 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.