50 CENTIMES - Francja, Vichy (1942)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
244 / 271
<
>
Francja Vichy (La France de Vichy) - właściwa nazwa Państwo Francuskie (L'État Français) - nazwa uzależnionego od Rzeszy Niemieckiej, państwa francuskiego, istniejącego w latach 1940-1944 ze stolicą w Vichy.AWERS (obverse) :

Na środku dwustronny topór, po bokach którego znajdują się kłosy. Po prawej stronie topora, u góry - inicjały LB - szef mennicy i jednocześnie projektant monety Lucien Bazor. Na dole w legendzie otokowej :

ETAT FRANÇAIS.

Na ostatnim zdjęciu, na dole rękojeści topora, napis : PETAIN - czyli Philippe Pétain - marszałek Francji, polityk francuski, szef rządu Vichy.REWERS (reverse) :

W górnej legendzie otokowej, w dwóch wierszach :

• TRAVAIL • FAMILIE • / • PATRIE • (Praca, Rodzina, Ojczyzna)

Na środku nominał 50, po bokach którego umieszczono gałązki dębu. Na dole napis : CENTIMES a pod nim rok wybicia - 1942.

Po lewej stronie roku wybicia - róg obfitości (cornucopia) - znak mennicy Paryż.

Po prawej - skrzydło (wing) - znak szefa mennicy Lucien Bazor (1931-1958).Z początku dla potrzeb rynku monety bili wędrowni mincerze. W połowie VII w. w mennictwie frankońskim wykształcił się system monetarny, przyjmujący jeden srebrny solid (szyling) równy 12 denarom.Na monetach za panowania pierwszych Karolingów podawana była informacja określająca państwo, „REX FRANCORUM”, a później skrót „R.F.”, utrzymany po współczesne czasy. Na stemplach monet zaczęto również umieszczać nazwę miejscowości bicia monety, patrona, godło lub symbol. Od X w. emisją monet zajmowały się biskupstwa, hrabstwa, opactwa i miasta na podstawie przywilejów otrzymanych od króla albo cesarza lub uzurpując sobie takie prawa.Zdarzało się, że sami władcy emitowali nadmierne ilości monet lub monety gorszej jakości. Taki przydomek króla „fałszerza” zyskał Filip Piękny (1285-1314). W średniowieczu pojęcie fałszerstwa rozumiano jako osiągnięcie nienależnego zysku.Do 2001 r. prawnym środkiem płatniczym był frank francuski, dzielący się na 100 centymów. Pierwszy frank pojawił się w 1360 r. w monecie z czystego złota, a w srebrze w 1577 r., ale dopiero w 1795 r. zaczął pełnić rolę głównej jednostki walutowej.

Po I wojnie światowej nastąpiło załamanie się franka, którego stabilizacja nastąpiła w 1928 r.Za czasów Państwa Francuskiego „Vichy” frank był na poziomie 0,20 marki Rzeszy.1 stycznia 1960 r. przeprowadzono reformę walutową wprowadzając 1 nowego franka równego 100 dotychczasowym (1 nowy centym równy 1 staremu frankowi).

W XIX i XX w. frank emitowano również w koloniach francuskich i terytoriach zależnych.POPRZEDNIA : 1 frank francuski = 100 centymów (FRF)

OBECNA : 1 euro = 100 centów (EUR)http://pl.wikipedia.org/wiki/Philippe_P%C3%A9tain

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rz%C4%85d_Vichy

-----------------------------------------------------------------------------

Französischer Staat, Vichy-Frankreich, Régime de Vichy, Governo di Vichy, Режим Виши, Французское государство
Data dodania: 25 stycznia 2011
Datowanie przedmiotu: 1942
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Dobry
Grubość: 1,5 mm
Materiał: aluminium
Nakład: 50 134 000
Rant: gładki
Waga: 0,80 g
Średnica: 18 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 375 razy od 25 stycznia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.