Żabki bagnetowe Wielka Brytania.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
25 / 28
<
>
U góry od lewej:Żabka do bagnetów- tasaków, według katalogu Cartera rok ok. 1840. Zbyt obszerna na bagnety tulejowe ...Druga żabka kojarzona jest z bagnetem M-1888, ale noszono w niej wszelkie bagnety nie wyłączając bagnetów tulejowych. Jej paradne wersje produkowano nawet w latach 80-tych (niektóre z tworzyw sztucznych). Istniało multum ich wersji różniących się szyciem, rozmieszczeniem nitów i materiałem z jakich je wykonywano, rodzajem skóry (licowa, lub bawola – przypominająca filc). Pokazałem jedną- przykładową, by nie robić zbędnego zamieszania.Żabka trzecia, to model 1908. Podobna do żabek P-1937, bo wykonano ją też z brezentu, ale jest szersza i ma mosiężne nity.Czwarta, z pochwą bagnetu M-1907 jest modelem 1914.Zaraz za nią leży wczesna wersja brytyjskiego modelu P-1937. Żabka ta nie posiada małego przecięcia w górnym pasku kieszonki, który służył do troczenia pochew bagnetu No.4.Pochwa z przynitowaną na stałe żabką przeznaczono do bagnetu No.4 Mk II. Na mocy międzynarodowych porozumień produkowano ją w USA - Firma Stevens - Savage (oznaczenie S na bagnecie), a pochwy dostarczała Beckwith Manufacturing Co. pod nazwą handlową Victory Plastic.Przedostatnią żabką jest także P-1937, ale w wersji lekko pomniejszonej. Zakładano ją do bagnetów z metalowymi pochwami i produkowano od roku 1944 do lat chyba nawet 80-tych.Ostatnia na górnej fotce- biała to paradna żabka No.2. . Wprowadzona dla całego Szkockiego Regimentu poza Cameronians do Nr 1 wyjściowego. Skóra bawola bielona do munduru, miała pasek na rękojeść przmocowany do tylu za pomocą dwóch galwani¬zowanych nitów i podkładek. Przednia część z otworem na zaczep uniwersalnej powojennej pochwy stalowej przymocowana na sześć podobnych nitów. Wykonana ok. 1953 roku.

Na samym dole ciekawy przykład połączenia ładownicy i bagnetowej żabki. Ładownica Pattern 1958.Ostatnie trzy fotografie to współczesny bagnet SA-80 (L3A1) i dwie wersje żabki- futerału na pochwę.

Różnią się sposobem mocowania na pas i jak widać kolorem.
Data dodania: 30 maja 2011
Datowanie przedmiotu: 1840 - 2011
Miejsce pochodzenia: Wielka Brytania
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 590 razy od 30 maja 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.