Żabki brytyjskie Pattern 1937

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
26 / 28
<
>
Żabka brytyjska Pattern 1937 jest na tyle charakterystyczna, że warto o niej szerzej wspomnieć (przy okazji przegląd wszystkich pochewek do brytyjskich wersji „gwoździa”).Opracowano ją z myślą o bagnecie nożowym do Enfielda, ale próbowano w niej nosić także i popularnego No 4, czyli popularnego „gwoździa”. Ciężko szło, bo pochwa „gwoździa” jest zdecydowanie cieńsza, więc bagnet często ginął.

By żołnierz nie gubił swojej broni „wynaleziono” sprytny skórzany pasek – dolną jego część zapinano na zaczep pochwy, okrążano paskiem górną część żabki, po czym górną mosiężną klamerkę zapinano na pochewkę.Na pierwszej fotce wczesna wersja żabki P-37 (bez przecięcia) i wcześniej opisany sposób mocowania pochwy uniwersalnej No. 4 Mk.1 (noszono w niej wszystkie modele „gwoździa”).Późniejsza wersja żabki (druga z lewej) miała małe przecięcie w górnym pasku kieszonki. Żabka ze zdjęcia wyprodukowana została w Kanadzie: stempel GEW 1943 (Granby Elastic & Web Company), oraz kanadyjski stempelek – strzałka w rozerwanym okręgu (w roku 1949 stempel zastąpiony strzałką w zamkniętym okręgu). W żabce, dosyć rzadka pochwa Mk 3, którą wykonano ze sztucznego tworzywa.Trzecia fotografia, to indyjska wersja żabki P-1937. Górny pasek wąski i brak obejmy na rękojeść bagnetu nożowego P-1907 (i hinduskich jego wersji). W żabce znajduje się najrzadsza wersja pochewki do „gwoździa” Mk II (mimo, że bagnet z tym właśnie oznaczeniem jest najpopularniejszy)Jako ostatnia na fotce znajduje się żabka produkcji powojennej. Jest trochę mniejsza, niż jej wersja wyjściowa i robiono ją do wszystkich bagnetów z głownią nożową i pochwą metalową. Na fotce pochwa od bagnetu No 9 (tuleja „gwoździa” z nożową głownią). Żabka w kolorze szarym- lotnicza, wyprodukowano ją w roku 1951.
Data dodania: 30 maja 2011
Datowanie przedmiotu: 1937
Miejsce pochodzenia: Wielka Brytania
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 526 razy od 30 maja 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.