Żabki brytyjskie Pattern 1937
Żabka brytyjska Pattern 1937 jest na tyle charakterystyczna, że warto o niej szerzej wspomnieć (przy okazji przegląd wszystkich pochewek do brytyjskich wersji „gwoździa”).
Opracowano ją z myślą o bagnecie nożowym do Enfielda, ale próbowano w niej nosić także i popularnego No 4, czyli popularnego „gwoździa”. Ciężko szło, bo pochwa „gwoździa” jest zdecydowanie cieńsza, więc bagnet często ginął.
By żołnierz nie gubił swojej broni „wynaleziono” sprytny skórzany pasek – dolną jego część zapinano na zaczep pochwy, okrążano paskiem górną część żabki, po czym górną mosiężną klamerkę zapinano na pochewkę.
Na pierwszej fotce wczesna wersja żabki P-37 (bez przecięcia) i wcześniej opisany sposób mocowania pochwy uniwersalnej No. 4 Mk.1 (noszono w niej wszystkie modele „gwoździa”).
Późniejsza wersja żabki (druga z lewej) miała małe przecięcie w górnym pasku kieszonki. Żabka ze zdjęcia wyprodukowana została w Kanadzie: stempel GEW 1943 (Granby Elastic & Web Company), oraz kanadyjski stempelek – strzałka w rozerwanym okręgu (w roku 1949 stempel zastąpiony strzałką w zamkniętym okręgu). W żabce, dosyć rzadka pochwa Mk 3, którą wykonano ze sztucznego tworzywa.
Trzecia fotografia, to indyjska wersja żabki P-1937. Górny pasek wąski i brak obejmy na rękojeść bagnetu nożowego P-1907 (i hinduskich jego wersji). W żabce znajduje się najrzadsza wersja pochewki do „gwoździa” Mk II (mimo, że bagnet z tym właśnie oznaczeniem jest najpopularniejszy)
Jako ostatnia na fotce znajduje się żabka produkcji powojennej. Jest trochę mniejsza, niż jej wersja wyjściowa i robiono ją do wszystkich bagnetów z głownią nożową i pochwą metalową. Na fotce pochwa od bagnetu No 9 (tuleja „gwoździa” z nożową głownią). Żabka w kolorze szarym- lotnicza, wyprodukowano ją w roku 1951.
Data dodania: 30 maja 2011
Datowanie przedmiotu:
1937
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis
Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.
Eksponat został odwiedzony łącznie 526 razy od 30 maja 2011