OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 2
<
>
Ikona wiem ze napewno ma 100 lat.Jak ktos wie wiecej prosze pisac.
Data dodania: 31 maja 2011
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 253 razy od 31 maja 2011
Reklama
Dodaj komentarz
20 marca 2016
Ocena wieku ikony. Musisz zobaczyć, na jakim drzewie jest naklejony materiał. Najczęściej jest to drzewo lipowe (bywa dębowe). Od odwrocia mocowano szpongi. Kształt oraz sposób ich mocowania różnił się w zależności od epoki, jest to wskazówka przy datowaniu. Od strony lica wycinano płaskie wgłębienia, czyli kowczeg. (Jeśli go nie ma to masz ikonę z manufaktury, chodź nie koniecznie) Na deskę naklejano tkaninę zwana pawoloka. Zobacz czy to tkanina lniana, bawełniana, czy konopna. Od XVI w., w związku z wykonywaniem dużej liczby ikon zamawiano odpowiednią ilość płótna lnianego. W XVIII- XIX w. w tańszych ikonach naklejano również papier, a od XIX w. Tkaninę bawełnianą. Jeśli chcesz wiedzieć dużo, więc ej o ikonach wejdź na Muzeum Gawant. Tam zaprezentuję mój zbiór ikon z dokładnym opisem. ( Jak nauczę się wstawiać, bo na razie mam problem i nie umiem –O!)
20 marca 2016
Jest to ikona tzw., Hodegetria (Maria ustawiona frontalnie, prawą dłonią wskazująca Dzieciątko – Zbawiciela). Zgodnie z legendą, pierwszą ikonę Hodogetrii namalował św. Łukasz Ewangelista na blacie stołu z domu Świętej Rodziny w Nazarecie. W 453 roku ikona ta została przesłana przez cesarzową Eudoksję (żonę Teodozjusza II) z Jerozolimy do jej kuzynki cesarzowej Pulcherii (żony Marcjana) w Konstantynopolu. W 1453 roku została zniszczona po zajęciu miasta przez Turków. Zachowało się wiele kopii tej cudownej ikony, które liczne również słyną cudami. Ikona Hodogetrii często umieszczana bywa w ikonostasie, jako odpowiednik wizerunku Chrystusa przy carskich wrotach. To tak w dużym skrócie.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.

Rejestracja i logowanie w serwisie oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.