OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
15 / 23
<
>
Amunicja izbowa - nabój ćwiczebny o niewielkiej energii, przeznaczony do strzelania na strzelnicach zamkniętych (stąd nazwa) na małe odległości.Zazwyczaj był to nabój toczony z zapłonem bocznym wykonany w formie monoblokowej łuski wielokrotnego użytku z przewierconym osiowo kanałem. Od góry nakładano dedykowany pocisk z utwardzonego ołowiu; w gnieździe w części dennej umieszczano spłonkę zawierającą masę zapalającą wraz z ładunkiem miotającym.W latach trzydziestych XX wieku stopniowo wycofywana z użytku, gdyż na strzelnicach tradycyjne karabiny z amunicją izbową były zastępowane przez małokalibrową broń strzelecką, na przykład karabinek sportowy.W Polsce amunicję izbową wytwarzano w dwóch kalibrach 7,92x57 Mauser oraz 8x50R Lebel w Zakładach Amunicji "Pocisk" S.A. Łuska, spłonka i pocisk były pakowane oddzielnie. Produkcja trwała do 1939 roku. Brak informacji o produkcji w okresie okupacji.
Data dodania: 9 stycznia 2011
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 844 razy od 9 stycznia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.