Nowy Rok 1917 Uniwersytet Poznański i Wileński KOT

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
57 / 232
<
>
bardzo ciekawa korespondencja z 1917 roku dotycząca przenosin między wydziałami na Uniwersytetach Wileńskim i Poznańskim."Drogi Kocie! Dlatego teraz dopiero ślę Ci nasze najlepsze życzenia wszystkiego pomyślnego w tym roku (a także jak najszybszego przymknięcia uniwersytetu wileńskiego), że chciałam Ci zarazem już coś konkretnego zakomunikować, gdyż Senat był właśnie u prorektora Jonschera *) (medycyna, jeśli pamiętasz). Otóż przenosiny w ciągu roku są w zasadzie niedozwolone (a na medycynie wolno dopiero na 5-tym roku), ale tutaj wobec siły wyższej byłoby uwzględnione i J.sobie zanotował i solennie obiecał podanie p.A.K. j poprzec. Tylko uprzedził, że wobec tego, że takie wypadki, jak ten, kóry by Ciebie zmusił do przenosin nie są przewidziane w ustawie i dlatego dla każdego takiego koczownika muszą zwoływać Radę Wydziału - żebyś złożyła podanie jak najwcześniej. (a u nas się zaczyna 13-tego). A więc wszystko poszłoby gładko i "takowym" nie grożą tu żadne wstręty, jak się obawiałaś. Żeby tylko tam jak najszybciej się zdecydowali zamknąc. Bo jak z Poznania zrezygnujesz, a Wilno trochę potem zlikwidują? Całuję Cię mocno i czekam wieści (podpis)."*)

Karol Gustaw Jonscher (ur. 25 maja 1889 r. w Łodzi, zm. 30 czerwca 1955 r. w Poznaniu) - lekarz pediatra, profesor Uniwersytetu Poznańskiego. (...)Podczas II wojny światowej w 1940 r. przez kilka miesięcy był więziony w Dachau. Był związany z parafią ewangelicko-augsburską w Poznaniu, był też kuratorem Stowarzyszenia Polskiej Akademickiej Młodzieży Ewangelickiej. (wg. Wikipedii)
Data dodania: 12 stycznia 2011
Datowanie przedmiotu: 1917
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Data na stemplu: 6.01.1917
Kraj wydania: Polska
Wydawca: HIB
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 541 razy od 12 stycznia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.