Luftwaffe - Odznaka Strzelca Radiotelegrafisty

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 55
<
>
Luftwaffe - Odznaka Strzelca Radiotelegrafisty(orzeł z piorunami).Wersja ciężka,wczesnowojenna wykonana z tombaku.Sygnowana logo producenta B&NL(Berg & Nolte Lüdenschied).Waga 38,96 g wysokość 52,74 mm szerokość 43,18 mm.Air Radio Operator & Air Gunner Badge / Fligerschutzenabzeichen mit BlitzbundelOdznaka Strzelca - Radiooperatora została ustanowiona 19 stycznia 1935 roku.Początkowo przeznaczona była dla przeszkolonych strzelców pokładowych i radiowców,po ukończonym specjalistycznym kursie,ewentualnie udział w nie mniej niż pięciu bojowych lotach na tym stanowisku.

Odznaka ma kształt owalny jest odrobine wypukła,otoczona srebrnym wieńcem złożonym z liści laurowych i dębowych ze swastyką u podstawy wieńca.Odznaki staranniej wykończone między ramieniem swastyki a wieńcem posiadają puste miejsce w gorzej wykonanych wersjach swastyka z wieńcem są odlane jako całość.Oksydowany na "old silver / altsilber" czyli ciemniony-czerniony nurkujący orzeł był zamocowany do srebrnego wieńca za pomocą dwóch cieńkich nitów.

W szponach orzeł trzyma dwie krzyżujące sie błyskawice.Istnieją wersje w których obie błyskawice są odlane jako całość oraz wersje bardziej dopracowane gdzie pioruny są wykończone oddzielnie.

Odznaka była produkowana z aluminium i tombaku przed i na początku wojny oraz z cynku i zwanego "neusilber" silver-nicklu(czyli stopu 62-65% miedzi,21-25% cynku i 13-14% niklu).

Mimo iż początkowo wersja haftowana z materiału nie była oficjalnie zatwierdzona,jeden jej wariant został zatwierdzony w poczatkowym okresie wojny,to praktycznie od momentu ustanowienia odznaki produkowano dwie wersje materiałowe z wieńcem w kolorze złotym i srebrnym.

Odznaka wręczana była w standartowym ciemnoniebieskim etui wyłożonym niebieskim aksamitem w środku i złotą inskrypcją na wieczku.

Odznake nosiło sie,podobnie jak większość odznak bojowych,na lewej stronie piersi poniżej Krzyża Żelaznego 1.klasy.

Kryteria przyznawania były następujące:

- ukończenie dwumiesięcznego specjalistycznego szkolenia dla radiooperatorów lub strzelców pokładowych bądż mechaników członków personelu latającego.

- udział w nie mniej niż pięciu lotach bojowych na takim stanowisku

- dla rannych w czasie lotów bojowych wymóg minimu pięciu lotów nie obowiązywał
Data dodania: 20 stycznia 2011
Datowanie przedmiotu: 1936 - 1940
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1478 razy od 20 stycznia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.