Bagnet Arisaka. Jinsen 'typ P'- pochwa RARYTASIK !

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
17 / 20
<
>
Decydując się na zbieranie bagnetów musiałem naznaczyć sobie jakieś granice zbioru. Obiecałem sobie, że nie będę trzymał dwóch jednakowych bagnetów.

Opisywany właśnie bagnecik jest dowodem, że nie wszystkich zasad da się przestrzegać – bagnet ten jest dokładnie taki, jak ten poprzednio opisany. Ten sam model, ten sam producent …

Powodem, dla którego trzymam oba, są ich pochwy – jeden ma drewnianą, drugi taką, jak za chwilę opiszę… Nie mam serca pozbyć się jednego bagnetu zatrzymując jego pochwę, bo musiałbym sobie zarzucić barbarzyństwo (oba bagnety od chwili powstania były w tych właśnie pochwach).

Jedyny dublet w moim skromnym zbiorku bagnetów...



Bagnecik wyprodukowano w arsenale „Jinsen Rikugun Zoheisho”, który znajdował się w okupowanej Korei. Na progu gwiazda- symbol tego arsenału, na grzbiecie głowicy numer.



Pochwa metalowa , wykonana w bardzo prosty sposób – metalową rurkę spłaszczono tak, by pasowała kształtem do bagnetowej głowni, na końcu zgnieciono i obcięto na gilotynie do metalu.

Antabkę żabki wykonano z drutu i przyspawano ją do pochwy. W środku brak dławika ze sprężynami (nigdy go tam nie było).

Żabka płócienna- gumowana. Żabki te z wiekiem twardnieją, co i tej się przydarzyło – jej kamienna twardość nie pozwoli na zsunięcie się z pochwy, która niżej jest lekko grubsza.

Pochwa w dużej mierze ma zachowane japońskie malowanie „khaki” (bardzo podobne do polskiego przedwojennego koloru).



Podobną pochwę na jednej w wystaw widział autor katalogu bagnetów japońskich Raymond C. Labar. Tamta pochwa wykonana była z miedzianej kanalizacyjnej rurki i nie była na sprzedaż (swoją drogą, Raymond Labar chciał ten mój bagnet ode mnie odkupić, co znaczy że udało mi się „upolować” nie byle jaki rarytasik :-).



Raymond C. Labar jego książka: http://www.bayonetsofjapan.com/



Inne- dodatkowe fotki mojego bagnetu można zobaczyć tu:

http://bajo.cz.sweb.cz/sklad_1/japonsko_typ30_Jinsen_R.pdf
Data dodania: 27 czerwca 2011
Datowanie przedmiotu: 1944
Miejsce pochodzenia: Japonia
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 692 razy od 27 czerwca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.