Krzyż KVK II. Klasy Bez Mieczy

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 2
<
>
Wojenny Krzyż Zasługi II Klasy Bez Mieczy

(niem. "Kriegsverdienstkreuz II. Klasse ohne Schwertern")

"Wojenny Krzyż Zasługi" (niem. "Kriegsverdienstkreuz") - odznaczenie III Rzeszy za zasługi cywilne i wojenne dokonane w trakcie II wojny światowej. W 1957 roku Bundeswehra wydała zdenazyfikowaną wersję Krzyża Zasługi, który otrzymali weterani wojenni.Krzyż został ustanowiony przez Adolfa Hitlera w 1939 roku jako odznaczenie dla tych żołnierzy, którzy nie otrzymali Krzyża Żelaznego podczas poprzednich wojen z udziałem Niemiec. Podobnie jak Krzyż Żelazny, Wojenny Krzyż Zasługi występował w trzech klasach:* Krzyż Rycerski Wojennego Krzyża Zasługi (złoty)

* Wojenny Krzyż Zasługi pierwszej klasy (srebrny)

* Wojenny Krzyż Zasługi drugiej klasy (brązowy)Order nadawano w dwóch wersjach, podobnie jak Krzyż Żelazny. Pierwszy to Wojenny Krzyż zasługi z mieczami. Przyznawano go żołnierzom za zasługi na polu walki. Krzyż w wersji bez mieczy przyznawany był za zasługi poza linią frontu i mogli być nim odznaczani również cywile.Oprócz trzech klas orderu istniał jeszcze Medal Wojennego Krzyża Zasługi , którym odznaczani byli najczęściej pracownicy fabryk przemysłowych wykonujący więcej sprzętu oraz wyposażenia niż zakładała norma, a także rolnicy, których plony były szczególnie wysokie.Jednym z najsłynniejszych kombatantów Wojennego Krzyża Zasługi był William Joyce, członek i jeden z założycieli Brytyjskiej Unii Faszystów.Albert Speer zaproponował w 1945 roku ustanowienie dodatkowej klasy Wojennego Krzyża Zasługi - Krzyża Rycerskiego Wojennego Krzyża Zasługi wykonanego ze złota, jednakże z braku czasu oraz surowców na jego wykonanie żaden żołnierz nie został nim odznaczony.Order noszony był na wstędze w barwach flagi niemieckiej II i III Rzeszy (czarno-biało-czerwonej).
Data dodania: 2 lipca 2011
Datowanie przedmiotu: 1939
Miejsce pochodzenia: III Rzesza
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 668 razy od 2 lipca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.