Epir Północny. w Zbyszkowe herby i inne różności. w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
23 / 162
<
>
1. Znaczki wydane dla Epiru Północnego przez Grecję w 1914 roku.2.Znaczek dla miasta Korcza i znaczek prywatnego wydania

.Południowa Albania (czyli Epir Północny) od starożytności jest zamieszkiwana przez ludność grecką. Gdy 17 grudnia 1913 roku mocarstwa europejskie w protokole z Florencji ustaliły granice Albanii i przyznały jej Północny Epir ludność grecka wszczęła rewoltę i przejęła kontrolę nad spornym obszarem, ustanawiając rząd kierowany przez Georgiosa Christakosa Zografosa.

17 maja 1914 roku w wynegocjowanym przez mocarstwa protokole z Korfu Albania i Grecja uznały, iż Epir Północny powinien uzyskać autonomię, pozostając pod suwerennością albańską

Po wybuchu I wojny światowej w sierpniu 1914 roku do Epiru Północnego wkroczyła armia grecka, jednak w 1917 roku musiała go opuścić w związku z przybyciem wojsk włoskich.

W listopadzie 1921 roku Konferencja Ambasadorów potwierdziła granicę albańsko-grecką ustaloną w 1913 roku. Pochłonięta wojną z Turcją (1919-22) i kryzysem wewnętrznym Grecja nie była w stanie przeciwstawić się tej decyzji i zaakceptowała ją w podpisanej 27 stycznia 1925 roku we Florencji umowie granicznej z Albanią.W kwietniu 1939 roku wojska włoskie zajęły Albanię, która w październiku 1940 roku stała się odskocznią do inwazji na Grecję. Armia grecka niespodziewanie zdołała odeprzeć Włochów i zajęła większość Epiru Północnego. Jednak w kwietniu 1941 roku cała Grecja padła ofiarą inwazji niemieckiej.

Podczas greckiej wojny domowej (1944-49) Albania służyła za bazę dla partyzantów komunistycznych. W maju 1971 roku Albania i Grecja wznowiły stosunki dyplomatyczne, ale dopiero po śmierci dyktatora Albanii Enwera Hodży w 1985 roku nastąpiła faktyczna poprawa stosunków dwustronnych.

W sierpniu 1987 roku rząd grecki oficjalnie zniósł utrzymujący się od inwazji włoskiej stan wojny z Albanią. W listopadzie 1987 roku oba państwa podpisały szereg porozumień o współpracy w wielu dziedzinach.

3. Mapa opisywanego terenu.
Data dodania: 3 lipca 2011
Datowanie przedmiotu: 1914
Miejsce pochodzenia: Grecja
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 373 razy od 3 lipca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.