LAMPA KARBIDOWA KOLEJOWA -WILHELM SEIPPEL- 1942

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
28 / 52
<
>
Lampa niemieckiego producenta Wilhelm Seippel Bochum w Westfalii. Przeznaczona do używania na kolei na co wskazuje oznaczenie DR - czyli Deutsche Reichsbahn, kolej Rzeszy niemieckiej. Poniżej orła ze swastyką wybity rok produkcji 42, słabo widoczny. Wszystkie elementy oryginalne, brak przedniego reflektora. Charakterystyczny dla tego producenta plastikowy korek wlewu -zbiornika wody.

Karbidka ma mosiężny kominek oraz ciekawy podwójny palnik.



ZASADA DZIAŁANIA LAMPY KARBIDOWEJ.

W górnym pojemniku znajdowała się woda, w dolnym karbid -węglik wapnia CaC2 - związek nieorganiczny należący do grupy węglików jonowych. Po odkręceniu pokrętła znajdującego się na górze lampy woda stopniowo kapała na karbid z którego wydzielał się gaz - acetylen. Im mocniej odkręcamy pokrętło iglicowe tym jaśniej będzie świeciła lampa. Acetylen wypychany był pod ciśnieniem przez kominek lampy na którego końcu był palnik (brener) przez którego dysze wydobywał się gaz. Po zapaleniu świecił jasnym płomieniem do wysokości 3cm.
Data dodania: 9 lipca 2011
Datowanie przedmiotu: 1942
Miejsce pochodzenia: III Rzesza
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1353 razy od 9 lipca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.