Brytyjskie bagnety tulejowe - Brown Bess.
Jeden z najważniejszych i najbardziej charakterystyczny brytyjskich bagnetów, który istniał w kilkudziesięciu odmianach i wersjach konstrukcyjnie modyfikowanych.
Bagnety te produkowano od roku chyba 1722, a ostatnie bagnety oparte na podstawowej konstrukcji opracowano w roku 1851.
Bagnet podstawowy Brown Bess znajduje się na górze pierwszej fotografii (i kolejnych). Tuleja ze szczeliną na czop karabinowy w kształcie literki „Z”. Brak możliwości zablokowania bagnetu – trzymał się tylko dzięki stożkowej wewnątrz tulei i dobiciu jej do lufy w trakcie zakładania.
W środku widać hinduską wersje Brown Bessa – model z roku 1844. Bagnet blokowano na lufie za pomocą sprężynowego zatrzasku, który nitem i śrubą zamocowano na bagnetowej tulei. Ten system blokowania bagnetu stosowano też w kilku wariantach które różnią się między sobą kształtem sprężyny, sposobem i miejscem jej umieszczenia na tulei.
Na samym dole fotek widać bagnet M- 1839. Bagnecik ten używała głównie Kampania Wschodnioindyjska. Bagnet blokowano sprężyną, która zamocowana była w karabinowym łożu. Wypust tej sprężyny wchodził w kołnierz bagnetowej tulei, blokując go zatrzaskując się z nią.
Głownie wszystkich bagnetów z fotek są w przekroju trójkątne. Podstawa trójkąta- płaska, jego boki posiadają wklęsły szlif (istniały także warianty z głownią sieczną )
Data dodania: 10 lipca 2011
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis
Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.
Eksponat został odwiedzony łącznie 475 razy od 10 lipca 2011