Medal za Odbudowę Kopalni Donbasu

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
26 / 47
<
>
Medal za Odbudowę Kopalni Donbasu (ros. Медаль «За восстановление угольных шахт Донбасса») – radziecki medal cywilny.

Medal został ustanowiony dekretem Rady Najwyższej ZSRR z 10 września 1947 roku dla nagrodzenia osób zasłużonych w odbudowie kopalni Donbasu, statut został częściowo zmieniony dekretem z dnia 23 czerwca 1951 roku.

Zgodnie z dekretem z dnia 10 września 1947 roku uprawnionymi do otrzymania medalu byli robotnicy, inżynierowie, urzędnicy i pracownicy przedsiębiorstw , którzy zasłużyli się w pracy w czasie odbudowy zniszczonych w trakcie wojny kopalni węgla na terenie Donbasu.

Łącznie nadano ok. 46 tys. medali.

Odznakę stanowi okrągły krążek wykonany z mosiądzu o średnicy 32 mm.

Na awersie znajduje się wizerunek szybu kopalni z flagą na szczycie, z boku postać górnika z młotem pneumatycznym, tło stanowi słońce z rozchodzącymi się promieniami. W dolnej części wieniec laurowy, w górnej napis ЗА ВОССТАНОВЛЕНИЕ УГОЛЬНЫХ ШАХТ ДОНБАССА (pol. Za Odbudowę Kopalni Donbasu).

Na rewersie w górnej części sierp i młot, a pod nim napis ТРУД В СССР - ДЕЛО ЧЕСТИ (pol. Praca w ZSRR – to sprawa honoru).

Medal zawieszony był na pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru żółtego szer. 24 mm (kolor czerwonego złota), wzdłuż krawędzi wąskie paski koloru czarnego, w środku dwa paski koloru czarnego o szer. 4 mm.
Data dodania: 11 lipca 2011
Datowanie przedmiotu: 1990
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 453 razy od 11 lipca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.