Medal za wyzwolenie Warszawy

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
27 / 47
<
>
Medal "Za wyzwolenie Warszawy" (ros. Медаль «За освобождение Варшавы») został ustanowiony dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 9 czerwca 1945 dla nagrodzenia wszystkich bezpośrednich uczestników walk o wyzwolenie Warszawy podczas II wojny światowej. Jednocześnie zatwierdzono regulamin i opis odznaki. 31 sierpnia 1945 zatwierdzono zasady nadawania medalu.

Medal "Za wyzwolenie Warszawy" zgodnie z regulaminem nadawany był:-żołnierzom jednostek, związków taktycznych i instytucji Armii Radzieckiej, NKWD i NKGB, biorącym bezpośredni udział w walkach o wyzwolenie Warszawy w okresie od 14 do 17 stycznia 1945-organizatorom i dowódcom operacji warszawskiej

Łącznie Medal za Wyzwolenie Warszawy otrzymało do 1995 ok. 701.700 osób, w tym żołnierze z 1. Armii Wojska Polskiego.

Dopiero od 1951 medal w razie śmierci odznaczonego pozostawiano rodzinie, bez obowiązku jego zwrotu (podobnie, jak inne radzieckie odznaczenia).

Odznaką Medalu za Wyzwolenia Warszawy jest wykonany z mosiądzu krążek o średnicy 32 mm. Na awersie w dolnej części znajduje się mała pięcioramienna gwiazda, od której rozchodzą się w górę promienie. W górnej części medalu na obrzeżu znajduje się napis po rosyjsku: ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕ (pol. "ZA WYZWOLENIE"), a nad gwiazdą, na szarfie przesłaniającej promienie, napis: ВАРШАВЫ (pol. "WARSZAWY"). Na rewersie jest data: 17 / ЯНВАРЯ / 1945 (pol. 17 stycznia 1945), a powyżej pięcioramienna gwiazda. Przed wyborem, rozpatrzono aż ponad 10 projektów medalu, ostatecznie wybrano projekt malarki Kuricynej.

Medal zawieszony jest na metalowej pięciokątnej baretce obciągniętej wstążką koloru granatowego szerokości 24 mm z szerokim czerwonym paskiem pośrodku (szer. 8 mm) i dwoma wąskimi żółtymi paskami na obrzeżach wstążki.

Medal nosi się na lewej stronie piersi, w kolejności po Medalu "Za wyzwolenie Belgradu", a przed Medalem "Za Wyzwolenie Pragi".
Data dodania: 12 lipca 2011
Datowanie przedmiotu: 1951
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 685 razy od 12 lipca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.