ZYGMUNT AUGUST NA WIEŻY RATUSZOWEJ Z TEKI GDAŃSK

Duże zdjęcie ZYGMUNT AUGUST NA WIEŻY RATUSZOWEJ Z TEKI GDAŃSK
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
17 / 75
<
>
Jan Kanty Gumowski, oryginalny tytuł: "Zygmunt III na szczycie wieży"(sic!). Litografia pokazująca figurę Zygmunta Augusta na wieży Ratusza Głównomiejskiego, wykonana według rysunku z roku 1684. Obok wykonany na płycie opis dotyczący szczegółów (grafik musiał pisać pismem lustrzanym od prawej do lewej). Sygnatura na płycie "J.Gumowski" (artysta nie wykonywał w tym cyklu odręcznych sygnatur). Wymiary arkusza około 35 x 51 cm, wymiary rysunku około 21 x 35 cm. Drobne uszkodzenia i zabrudzenia na krawędzi bez jakiejkolwiek szkody dla rysunku. Zachowana (choć lekko pognieciona i postrzępiona) bibułka ochronna z tytułem w języku polskim, francuskim i angielskim. Gumowski błędnie sądził, że jest to figura Zygmunta III Wazy. W rzeczywistości chodzi o Zygmunta Augusta. Figura przedstawiona na litografii różni się znacznie w szczegółach od tej, którą znamy obecnie. Czy jest to skutek niedokładności popełnionych przez XVII-wiecznego rysownika?
Data dodania: 16 lipca 2011
Datowanie przedmiotu: 1928
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 284 razy od 16 lipca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
17 lipca 2011
Największą różnicą między powyższą litografią a rzeczywistością są SPODNIE! Zarówno na litografii, jak i w rzeczywistości król jest bosy, jednak w naturze jego uda osłania zbroja, tu natomiast ma na udach marszczone spodnie.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.