D.K. DO JÓZEFA LUB LUDWIKA KOŚCIUSZKI - LIST

Duże zdjęcie D.K. DO JÓZEFA LUB LUDWIKA KOŚCIUSZKI - LIST
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
49 / 75
<
>
D.K.

Autor listu nieznany. Być może inicjały te oznaczają Dawida Kościuszkę - podczaszego pińskiego, który był również związany z majątkiem siechnowickim. On jednak Tadeusza i Józefa nazywał raczej synowcami, a nie braćmi. Zmarł po roku 1775.List bez daty i bez miejsca nadania. Podpisany inicjałami D.K. Adresowany: "Wielmożnemu Panu Kościuszkowi sercem kochanemu bratu". Najprawdopodobniej adresatem listu jest Józef Kościuszko, ponieważ w tekście wymieniona jest cerkiew siechnowicka. Nie można jednak wykluczyć, że chodzi o innego Kościuszkę - na przykład Ludwika (ojca Tadeusza), co lepiej uzasadniałoby użycie słów "kochanemu bratu", gdyby autorem listu był Dawid. List pisany pośpiesznie, ręką niewprawną, może w niesprzyjających warunkach. Być może w obozowisku lub w jadącym powozie. Albo może pisany przez człowieka w podeszłym wieku (co potwierdzałoby hipotezę, że pisał Dawid Kościuszko). Bardzo intrygująca treść dotycząca przysięgi:Wielmożnemu Jm. Panu

Kościuszkowi

Ser[cem] Kochanemu

BratuWielmożny Mości Serdeczny

Bracie y DobrodzieiuNa karteluszu do mnie pisanym

W Za..... uczyniłem .....

że na godzine 8 w Cerkwi

Siechnowickiej ludzi doprzy

sięgi nowo....ych sam cze

kać bende z.... z....WWW Pana Dobrodzieja

zawsze wierny

sługa

D K.Tekst częściowo nieczytelny, bardzo zagadkowy. Przysięga kojarzy się z Powstaniem, jednak skojarzenie to może być błędne. Bardziej prawdopodobny jest związek z Konfederacją Barską. Nie można też wykluczyć, że chodzi o zupełnie inne, bardziej prozaiczne wydarzenia. Może list ma związek ze sprzedażą Dawidowszczyzny. Zwrot "Sercem Kochanemu Bratu" nie musi oznaczać pokrewieństwa, ale je uprawdopodabnia, zwłaszcza, że pierwszą literą nazwiska autora jest "K". Więcej pytań niż odpowiedzi... Stan dość dobry - praktycznie bez ubytków, jedynie niewielkie zażółcenia.
Data dodania: 16 lipca 2011
Datowanie przedmiotu: 1730 - 1780
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 302 razy od 16 lipca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.