POWSTANIE WARSZAWSKIE - KOMPANIE OSŁONOWE 1944

Duże zdjęcie POWSTANIE WARSZAWSKIE - KOMPANIE OSŁONOWE 1944
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
53 / 75
<
>
DZIENNIK OGŁOSZEŃ DLA LUDNOŚCI POLSKIEJ

NR 81 - 14 PAŹDZIERNIKA 1944 - SOBOTADziennik ogłoszeń dla ludności polskiej był polskojęzyczną gazetą wydawaną dla polskiej ludności mieszkającej na przyłączonych do Rzeszy terenach Górnego Śląska. Dziennik ogłoszeń zaczął ukazywać się w roku 1942. Ukazywał się dwa razy w tygodniu: w środę i sobotę.Artykuł "Po powstaniu warszawskim" oraz inne doniesienia o działaniach wojennych na froncie wschodnim i zachodnim. Szczególnie ciekawy jest fragment: "Pewne oddziały powstańcze zachowały nawet broń i niosą w Warszawie służbę policyjną obok policji niemieckiej i wojska". To zaskakująco i niewiarygodnie brzmiące zdanie wbrew pozorom mówi prawdę. Najwyraźniej autor miał na myśli kompanie osłonowe, które sformowane zostały na mocy umowy kapitulacyjnej i działały do 9. października 1944 roku. Były to oddziały polskie wspólnie z żołnierzami Wehrmachtu patrolujące miasto w poszukiwaniu ludzi potrzebujących pomocy i niezdolnych do samodzielnego opuszczenia Warszawy. Wspomina o tym między innymi Antoni Bieniaszewski "Antek" z batalionu Kiliński [Archiwum Historii Mówionej - Muzeum Powstania Warszawskiego]. Patrole, w których uczestniczył miały skład pięcioosobowy. Składały się z dwóch Polaków-Powstańców, dwóch żołnierzy Wehrmachtu oraz z polskiego dowódcy. Tak więc dowódcą Niemców był podczas tych patroli Polak! Dokumentem, którym posługiwał się żołnierz kompanii osłonowej była legitymacja AK ze wstemplowanym orłem niemieckim.
Data dodania: 16 lipca 2011
Datowanie przedmiotu: 1944
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 530 razy od 16 lipca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.