3 ruble z 1844r. bite w platynie.
"Rosjanie odkryli złoża platyny w większej ilości w pierwszej połowie XIX wieku. Po kilku latach rozpoczęto wydobycie – w 1825 roku. W roku 1826 Sobolevski opracował technikę oczyszczania platyny. Rosyjski ekonomista Kenkrin doszedł do wniosku, że platyna może zostać użyta do wypełnienia skarbu państwa tak nadwyrężonego wojnami napoleońskimi.W tym okresie Rosja była na krawędzi bankructwa. Rozpoczęcie bicia pieniądza z niecodziennego metalu, mogło pomóc wyprowadzić jej z tej trudnej sytuacji.
Już 28 kwietnia 1828 roku dekretem wprowadzono potrzebę bicia pieniądza z tego rzadkiego metalu, dotąd widywanego jedynie w kopalniach Ameryki. Pierwsza moneta miała powędrować do słynnego Alexandra von Humboldta. Uczony pomógł ustalić kurs wymiany, który został przyjęty w stosunku do srebra jako 5:1 na korzyść platyny. Oznaczało to tym samym, że wartość platyny klasyfikowano wyżej od srebra, ale niżej od złota (około 2,5 razy niższa wartość).
Monety, które przewidywano obejmowały 3 ruble, 6 rubli i 12 rubli. Były wykonane z czystej uralskiej platyny, która zawierała domieszki naturalne innych platynowców. Ogólnie w ciągu trwania tego systemu wybito znacznie ponad milion monet z tego cennego metalu.
Rosyjska przygoda z platyną trwała od roku 1828 do 1845. Obecnie wśród entuzjastów numizmatyki te monety są niezwykle cenne. W końcu z platyny jednak zrezygnowano 22 czerwca 1845 i rozpoczęto jej wycofywanie z obiegu. Zbiegło się to ze zmianą ministra, który doradził Mikołajowi I, że platynę należy wycofać jako podatną na podróbki. Car dał się przekonać, choć nic nie wskazywało na to, by była ona podrabiana."
źródło:
http://historiagospodarcza.pl/index.php/gdy-platyna-byla-srodkiem-platniczym/