Ważne wydarzenia polski zapisane na monetach
wydanych przez Narodowy Bank Polski to zbiór kilkudziesięciu
monet pokazujących w skrócie ważne wydarzenia
z historii naszego kraju.
Moneta bita stemplem zwykłym.
11 listopada 1918 roku to data znana każdemu Polakowi. Jednak do uzyskania niepodległości prowadziła długa i ciężka droga. Już w 1914 roku powstał w Krakowie Naczelny Komitet Narodowy, który rozpoczął organizację Legionów Polskich przy armii austriackiej.
Cesarze Niemiec i Austro-Węgier nie kwapili się jednak do wyraźnych deklaracji na temat niepodległości Polski, w związku z tym Piłsudski zaczął rozbudowywać konspiracyjną Polską Organizację Wojskową.
Wobec dalszej nieustępliwości władz zaborczych Piłsudski odmówił złożenia przysięgi na wierność obu cesarzom i został internowany w Magdeburgu.
Po klęsce wszystkich zaborców w 1918 roku Rada Regencyjna proklamowała niepodległość, powołując 23 października rząd Józefa Świerzyńskiego. 11 listopada walczące ze sobą państwa centralne oraz Ententa podpisały zawieszenie broni na froncie zachodnim a Rada Regencyjna rozwiązała się i przekazała Marszałkowi całą władzę.
Święto Niepodległości Polski uchwalił Sejm II Rzeczpospolitej w 1937 roku.
Moneta bita stemplem zwykłym.
Moneta upamiętniająca 20 rocznicę powołania ogólnokrajowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Po strajkach 1980 roku w stoczni gdańskiej oraz w innych zakładach przemysłowych delegacje strajkujących powołały MKS, który sformułował 21 postulatów strajkowych, w tym prawo do utworzenia własnej reprezentacji. Władze PRL w końcu zgodziły się na postulaty robotników, podpisały porozumienie sierpniowe i 17 września powołano do życia NSZZ „Solidarność”.
Moneta bita stemplem zwykłym.
Moneta upamiętniająca 30 rocznicę wydarzeń grudniowych, jednego z kluczowych momentów historii współczesnej Polski.
W grudniu 1970 roku miały miejsce strajki na Wybrzeżu. Ich bezpośrednim powodem były podwyżki cen artykułów spożywczych i przemysłowych.
14 grudnia doszło w Stoczni Gdańskiej do protestu, skąd ruszył pochód protestujących pod gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR.
Manifestacje uliczne protestującego tłumu pacyfikowały służby porządkowe komunistów, pobito i aresztowano setki osób. W ciągu dwóch następnych dni strajki rozprzestrzeniły się na kolejne zakłady i ulice Trójmiasta, Elbląga, Słupska i Szczecina.
Władze odpowiedziały ogniem, do akcji wkroczyło wojsko i specjalne oddziały MO.
16 grudnia władze zaapelowały w telewizji o spokój. Kiedy jednak następnego ranka tysiące ludzi zmierzały do swoich zakładów pracy, wojsko użyło ostrej amunicji, masakrując tłum.
Zamieszki wybuchły ponownie, z większą siłą. Protest wygasł dopiero po zmianie władzy i przejęciu stanowiska I sekretarza przez Edwarda Gierka.
Ogółem w starciach grudniowych zginęło, co najmniej 45 osób a ponad tysiąc zostało rannych.
Moneta bita stemplem zwykłym.
Wybór Polaka na najwyższy urząd papieski odbył się niemal w 1000 lat po chrzcie Polski i stanowi zwieńczenie historii katolicyzmu w Polsce.
Na ćwierćwiecze pontyfikatu składają się liczne podróże, ponad 100 po całym świecie.
Jan Paweł II odwiedził 130 państw i ponad 620 miejscowości. Obliczono, że przemierzył ponad milion kilometrów.
Najgoręcej jednak przyjmowany był w ojczyźnie. Za każdym wyjazdem Papieża tysiące rodaków wołało „Zostań z nami” a On odpowiadał „Żal odjeżdżać”.
Jan Paweł II wcielał w życie postanowienia Soboru Watykańskiego II, dialog międzyreligijny, szczególnie z judaizmem i islamem. Także rekordowa jest liczba beatyfikacji i kanonizacji, w czasie których Ojciec Święty ogłosił błogosławionymi 2 tysiące osób, więcej niż wszyscy poprzednicy razem wzięci.
Papież wygłosił także liczne encykliki, listy apostolskie i homilie. W końcu wszyscy też pamiętamy Jego cierpienia spowodowane chorobą, która nadała tak ludzki, życiowy wymiar pontyfikatu Karola Wojtyły.
Moneta bita stemplem zwykłym.
Moneta kolekcjonerska upamiętniająca 30 – tą rocznicę strajków 76 roku.
Protesty społeczne wybuchły, kiedy komuniści pod wodzą Gierka chcieli wprowadzić podwyżki artykułów spożywczych i przemysłowych. Na tzw. konsultacje społeczne w tej sprawie władze przeznaczyły jeden dzień. Społeczeństwo jednak potraktowało podwyżki jak ultimatum a nie propozycję, do której ludowa władza zobowiązała się po protestach grudniowych z 1970 roku.
Czerwcowe strajki objęły blisko 100 zakładów przemysłowych. Siły bezpieczeństwa, ZOMO i milicja przystąpiły do pacyfikacji najgłośniejszych protestów w Radomiu, Ursusie i w Płocku. Aresztowanych zostało kilka tysięcy osób, które przechodziły „ścieżki zdrowia”, komunistyczną formę „dialogu” ze społeczeństwem.
Protesty przyniosły cofnięcie podwyżki i kompromitację władzy. Jednak znaczenie Czerwca jest o wiele większe. Bezpośrednio po wydarzeniach czerwcowych związały się organizacje opozycyjne: K.O.R., ROPCiO, KPN i Ruch Młodej Polski, które postawiły sobie za cel pomoc represjonowanym i ich rodzinom oraz powołanie niezależnej opozycji.
Doświadczenia Czerwca zaowocowały też dążeniem do utworzenia wolnych związków zawodowych, co demokratyczna opozycja zrealizowała w sierpniu 1980 roku.