Nominał: 5 Dobrych Dukatów
Emitent: Polski Komitet Narodowy Unicef
Producent: Mennica Polska S.A.
Stop: mosiądz
Średnica: 27 mm
Waga: 8 g
Nakład: do 1 000 000 szt.
Data emisji: 12.04.2013 r.
Projektant: Urszula Walerzak
Pierwsza kolekcja medali pamiątkowych w hołdzie Janowi Pawłowi II
Materiał Srebro Ag 500
Masa 15 gr
Producent Mennica Polska
Średnica 34 mm
Nakład 10 000
Stempel Lustrzany
Rok Emisji 2008
Medal okolicznościowy wykonany ze Srebra Ag 500 upamiętniający wybór Karola Wojtyły na Papieża Habemus Papam Wybór Jana Pawła II. 16 października 1978 roku o godzinie 18:44 unoszący się nad Watykanem biały dym obwieścił wybór kolejnego następcy świętego Piotra. Po przedstawieniu przez kardynała Pericle Feliciego nowy papież powiedział do tłumu w języku włoskim: Najwybitniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju ale jednocześnie jakże bliskiego poprzez komunię w chrześcijańskiej wierze i tradycji. Nie wiem czy będę umiał dobrze wysławiać się w waszym naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił,poprawcie mnie.
Niniejsza srebrna emisja Habemus Papam jest pierwszą emisją w hołdzie Janowi Pawłowi II która została wyemitowana przy współpracy z kanclerzem Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.
Na Awersie medalu znajduje się wizerunek Jana Pawła II w chwilę po wyborze oraz słowa Habemus Papam - zwyczajowa formuła wypowiedziana po wyborze Karola Wojtyły na Papieża 16 października 1978 roku dalej data 16 10 1978 - Rewers medalu prezentuje herb Jana Pawła II wokół obrzeża napis Jan Paweł II Karol Wojtyła dalej daty 1920 2005
Materiał Srebro Ag 500
Masa 18,2 gr
Producent Mennica Polska
średnica 36 mm
Nakład 10 000
Stempel Lustrzany
Rok Emisji 2008
Medal okolicznościowy wykonany z metalu Srebro Ag 500 - I pielgrzymka do Polski Jana Pawła II. 2 czerwca 1979 roku rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Jej hasłem przewodnim były słowa: Gaude Mater Polonia - Raduj się Matko Polsko.Pierwszy dzień pielgrzymki papież spędził w Warszawie. To tu,na ówczesnym placu Zwycięstwa padły znamienne słowa,które miały decydujący wpływ na dalszą historię,nie tylko Polski ale także całej Europy. Słowa: Niech zstąpi Twój duch i odnowi oblicze ziemi,tej ziemi dały polskiemu narodowi siłę do dalszej walki o wolność i demokrację. Stały się także mottem powstałej rok później Solidarności.
Niepokonany biskup Rzymu przeciwstawił się totalitarnemu systemowi i wskazał drogę Polakom do wolności. Podczas tych 8 dni papież zmienił Polaków. Jan Paweł II publicznie oddał cały naród w opiekę Matki Jasnogórskiej,modlił się w Oświęcimiu, podczas wizyty w Gnieźnie, przy relikwiach św. Wojciecha przypomniał skąd nasz ród.Słowa wypowiedziane 2 czerwca 1979 roku stały się katalizatorem przemian w całej Polsce i Europie Środkowowschodniej lat 80-tych i 90-tych.
Niniejsza srebrna emisja upamiętnia tę ważną w dziejach Polski i świata wizytę. Na awersie medalu widnieje postać Jana Pawła II podczas podczas pamiętnej homilii na placu Zwycięstwa.
Awers medalu prezentuje postać Jana Pawła na placu Zwycięstwa oraz jego popiersie wokół obrzeża napis I Pielgrzymka do Polski Niech Zstąpi Duch Twój i Odnowi Oblicze Ziemi Tej Ziemi
Materiał Srebro Ag 500
Masa 15 gr
Producent Mennica Polska
Średnica 34 mm
Nakład 10 000
Stempel Lustrzany
Rok Emisji 2008
Medal okolicznościowy wykonany z metalu Srebro Ag 500 upamiętniający inaugurację Pontyfikatu Jana Pawła II. W niedzielę 22 października 1978 roku na placu świętego Piotra w Rzymie nastąpiła oficjalna inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II. Tego dnia podczas homagium kardynałów rozegrała się historyczna scena. Jako drugi po kardynale Cofalonieri do Jana Pawła podszedł Prymas Polski - kardynał Stefan Wyszyński, Papież łamiąc etykietę podniósł się i przyklękając ucałował swojego mistrza w hołdzie dla jego zasług. Było to coś niebywałego. Nazajutrz, podczas spotkania z rodakami w Auli Pawła VI, papież odczytał list ze słowami: nie byłoby na stolicy Piotrowej tego papieża -Polaka gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem,gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem. Były to słowa skierowane do kardynała Wyszyńskiego.
Niniejsza srebrna emisja upamiętnia ta niezwykłą chwilę.
Na Awersie medalu widnieją postacie Jana Pawła II oraz prymasa Wyszyńskiego w historycznym momencie - Rewers prezentuje herb Jana Pawła II oraz napis Jan Paweł II dalej Karol Wojtyła oraz daty 1920 - 2005
Jan Paweł II Karol Wojtyła
Santo
ANNO DOMINI MMXI
Waga: 10 g
Średnica: 38,4 mm
Rant: gładki
Materiał: ?
(fotki 3 i 4 przy zimnym oświetleniu, fotki 5 i 6 pokazują głęboką strukturę stempla)
Materiał Srebro Ag 500
Masa 15 gr
Producent Mennica Polska
Średnica 34 mm
Nakład 10 000
Stempel Lustrzany
Rok Emisji 2008
Rewers medalu prezentuje herb Jana Pawła II wokół obrzeża napis Jan Paweł II Karol Wojtyła dalej daty 1920 2005
ALCO CK & BROWN, 1919
Przelot Alcocka i Browna przez Atlantyk to pierwszy nieprzerwany przelot samolotu bez międzylądowania ponad Oceanem Atlantyckim, dokonany przez brytyjskich lotników Johna Alcocka i Arthura Whittena Browna z 14 na 15 czerwca 1919, samolotem Vickers Vimy.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przelot_Alcocka_i_Browna_przez_Atlantyk
SIKORSKY VS-300 1939
Vought-Sikorsky VS-300 – śmigłowiec zaprojektowany przez Igora Sikorskiego.
Pierwsze próby lotu śmigłowiec wykonał 14 września 1939 roku. Posiadał pojedynczy trzyłopatowy wirnik nośny napędzany silnikiem o mocy 56 kW (75 KM). Pierwszy swobodny lot nastąpił 13 maja 1940 roku.
AUGUSTE PICCARD, AUGSBURG 1931
Auguste Antoine Piccard (ur. 28 stycznia 1884 w Bazylei, zm. 24 marca 1962 w Lozannie) – szwajcarski fizyk, wynalazca i badacz.
Od dziecka zainteresowany nauką, studiował na Politechnice Federalnej w Zurychu (ETHZ). W 1922 został profesorem fizyki na Wolnym Uniwersytecie Brukselskim. We wczesnych latach 30. XX wieku opracował podstawowe założenia konstrukcji batyskafu, jednak wówczas niezrealizowane. Na podstawie tych założeń skonstruował w 1930 roku balon stratosferyczny. Na cześć głównego sponsora, Belgijskiego Narodowego Funduszu Badań Naukowych, balon nazwano FNRS. 27 maja 1931 roku, Piccard wraz z Paulem Kipferem wznieśli się z Augsburga (Niemcy) i osiągnęli rekordową wysokość 15785 metrów, dokonując w czasie lotu wielu ważnych pomiarów dotyczących atmosfery i promieniowania kosmicznego. Badania promieniowania kosmicznego były głównym powodem konstrukcji balonu. Profesor Piccard wykonał jeszcze 26 lotów stratosferycznych, osiągając maksymalną wysokość 23 000 m.
ICARUS & DAEDALUS
Minos nie chciał wypuścić z wyspy Dedala, gdyż kowal dopomógł Pazyfae w odbyciu stosunku z bykiem budując dla niej przebranie krowy. Uwięził go wraz z synem w Labiryncie – Pazyfae dopomogła mu jednak w ucieczce. Ponieważ morze i ląd było pilnie strzeżone przez wojska kreteńskie, Dedal postanowił wraz z Ikarem uciec z wyspy, wzbijając się w powietrze za pomocą własnoręcznie skonstruowanych skrzydeł. Skrzydła te zbudowane były z piór spojonych woskiem.
SPUTNIK 1, 1957
Sputnik 1 (ros. „towarzysz podróży”) – pierwszy sztuczny satelita Ziemi. Wystrzelony przez ZSRR 4 października 1957 roku. Wraz z 3 innymi satelitami serii Sputnik, był radzieckim wkładem w Międzynarodowy Rok Geofizyki. Wyniesienie Sputnika 1 na orbitę stało się początkiem wyścigu kosmicznego między ZSRR a USA. Obserwacje wizualne i radiowe Sputnika były prowadzone na całym świecie.
BORMAN, LOVELL & ANDERS, APOLLO 8, 1968
Start: 21 grudnia 1968 z wyrzutni 39A Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego
Lądowanie: 27 grudnia 1968 na Oceanie Spokojnym
Astronauci Apollo 8 byli pierwszymi ludźmi, którzy opuścili niską orbitę okołoziemską i odwiedzili inne ciało niebieskie.
HEINKEL HE 178, 1939
Heinkel He 178 – pierwszy na świecie samolot z napędem turboodrzutowym. Pierwszy lot odbył 27 sierpnia 1939 r.
Prace rozwojowe przy He 178 były wyłącznie finansowane jako projekt firmy Ernst Heinkel Flugzeugwerke w Warnemünde (Niemcy), który osobiście nadzorował Ernst Heinkel, jego pasją był rozwój nowych technologii w budowie silników samolotowych nowej generacji.
Pilotem w pierwszym locie He 178 był Erich Warsitz.
LEONOV & BELYAEV, VOSKHOD 2, 1965
Woschod 2 (ros. Восход-2) – radziecki załogowy lot kosmiczny przeprowadzony w ramach programu Woschod. Był to pierwszy lot kosmiczny podczas którego człowiek wykonał spacer kosmiczny.
Woschod 2 wystartował 18 marca 1965 o godz. 07:00 GMT z Kompleksu nr 1 w kosmodromie Bajkonur. O godz. 08:34, kiedy Woschod 2 przelatywał nad północną Afryką, z pojazdu wyszedł Aleksiej Leonow ubrany w skafander Bierkut (zmodyfikowana wersja skafandra SK-1 użytego w misjach programu Wostok) umożliwiająca spacer kosmiczny na orbicie okołoziemskiej). Spędził on poza pojazdem 12 minut i 9 sekund. Kosmonauta oddalił się od statku na odległość 5 m.
LEONARDO DA VINCI, 1452-1519
Leonardo da Vinci, właściwie Leonardo di ser Piero da Vinci i (ur. 15 kwietnia 1452 w Anchiano niedaleko Vinci we Włoszech, zm. 2 maja 1519 w Clos Lucé we Francji) – włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog.
Projekt lekkiej lotni powstał w latach 1478-80. Skrzydła były rozpięte na siatkowym szkielecie. Ogon był rozpostarty wachlarzowo jak u ptaka. Leonardo przedstawił także mechanizm poruszający skrzydłami za pomocą uchwytu, którym operuje pilot. Rysunek projektu został niedawno zrealizowany przez brytyjskie towarzystwo sportów lotniczych. Próba lotu została pomyślnie przeprowadzona przez światową mistrzynię lotniarstwa, Judy Leden.
LUIS BLERIOT, 1909
Louis Blériot (ur. 1 lipca 1872, zm. 2 sierpnia 1936 w Paryżu) — francuski producent lamp samochodowych, motocykli i samolotów, wynalazca i pionier lotnictwa.
W dniu 25 lipca 1909 jako pierwszy człowiek na świecie pokonał jednopłatowym samolotem własnej konstrukcji Blériot XI kanał La Manche.
Pierwszy przelot nad Kanałem La Manche w maszynie cięższej od powietrza miał miejsce 25 lipca 1909 roku. Blériot, zgodnie z wymaganiami stawianymi przez fundatora nagrody za ten wyczyn Daily Mail, wystartował o 4.35 z Les Barraques niedaleko Calais. Po 37 minutach lotu samolot wylądował po drugiej stronie kanału, w Dover pokonując drogę 22 mil statutowych czyli 35 kilometrów. Wyczynu tego dokonał na samolocie Blériot XI własnej konstrukcji zbudowanym we współpracy z innym francuskim pionierem lotnictwa Raymondem Saulnierem napędzanym 3-cylindrowym silnikiem Anzani o mocy 25 KM konstrukcji włoskiego inżyniera Alessandro Anzaniego.
ARMSTRONG, ALDRIN & COLLINS, APOLLO 11, 1969
Apollo 11 – misja kosmiczna, której głównym celem było pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Lądowanie nastąpiło 20 lipca 1969 roku o godzinie 20:17:40 UTC w miejscu 0°40′26.69″N i 23°28′22.69″E. Lot Apollo 11 był elementem szerszego programu Apollo.
W 1961 roku prezydent John Kennedy ogłosił, że Amerykanie wylądują na Księżycu przed upływem dekady. Naukowcy musieli zbudować rakietę na tyle silną, by doleciała do Księżyca, oraz statek kosmiczny zdolny odbyć tę podróż w obie strony. Pomocne okazały się doświadczenia twórcy rakiety V2, Wernhera von Brauna. Zbudowano gigantyczną rakietę Saturn V, która miała wynieść statki kosmiczne Apollo.
Rakieta wraz z modułem załogowym mierzyła 111 metrów wysokości, a całkowita masa startowa wynosiła około 3000 ton.
WERNHER VON BRAUN, JUPITER C, 1958
Jupiter C (również Juno I) – rakieta nośna powstała ze zmodyfikowanych pocisków IRBM Redstone. W celach testowych wystrzeliwano rakiety Redstone ze stopniami górnymi. Była to pierwsza rakieta amerykańska zdolna wynieść satelitę na orbitę – rok przed ZSRR. Zespół konstruktora rakiety, Wernera von Brauna, pracujący dla Wojskowej Agencji Pocisków Balistycznych (ABMA), dostał rozkaz wysyłania rakiet obciążonych workami z piaskiem, co miało zahamować program armii lądowej USA na korzyść projektu marynarki wojennej Vanguard prowadzonego przez Laboratorium Badawcze Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (NRL), w którym konstruowano rakiety oparte na cywilnych rakietach badawczych Viking i Aerobee. Z przyczyn politycznych i propagandowych chciano, by pierwszego amerykańskiego satelitę wyniosła w kosmos rakieta cywilna, a nie pocisk wojskowy. Jednak na skutek tych opóźnień to Sowieci umieścili na orbicie pierwszego sztucznego satelitę, Sputnika 1, a pierwszego amerykańskiego satelitę, Explorer 1, wyniosła, wobec problemów z projektem Vanguard, rakieta nośna Jupiter C. Wersję czterostopniową rakiety, która posłużyła do wynoszenia satelitów na orbitę nazywano czasem Juno I, nazwę tę nadał rakiecie zespół Wernera von Brauna.
ARMSTRONG & SCOTT, GEMINI 8, 1966
Gemini 8 – szósty załogowy lot programu Gemini. W trakcie misji odbyło się pierwsze w historii dokowanie dwóch statków kosmicznych na orbicie. Jednak 30 minut po połączeniu zestaw Gemini 8 - Agena zaczął wirować a załoga powróciła na Ziemię w trybie awaryjnym.
ETIENNE & JOSEPH MONTGOLFIER, 1783
Bracia Montgolfier czyli Joseph Michel Montgolfier (ur. 26 sierpnia 1740 w Vidalon-lès-Annonay, zm. 26 czerwca 1810) i Jacques Étienne Montgolfier (ur. 6 stycznia 1745 w Vidalon-lès-Annonay, zm. 2 sierpnia 1799) – wynalazcy tzw. montgolfiery, czyli balonu na ogrzane powietrze.
4 czerwca 1783 na pierwszym pokazie publicznym na łące koło Annonay, ich napełniony rozgrzanym powietrzem płócienny balon o średnicy 11,7 m i objętości 900 m³ wzniósł się na wysokość 1600–2000 m. W czasie lotu, który trwał 9½ minuty, przebył on odległość blisko 2,5 km.
YURI GAGARIN, VOSTOK 1, 1961
Wostok 1 – pierwszy lot kosmiczny człowieka w kosmos. Pierwsza załogowa misja statku kosmicznego typu Wostok. Misja Wostoka miała miejsce 12 kwietnia 1961 roku. O godzinie 6:07 tego dnia, Jurij Gagarin wystartował z kosmodromu Bajkonur w pierwszym locie człowieka w przestrzeni kosmicznej. Przebywał w niej 108 minut. Lot Wostoka 1 był kierowany całkowicie z Ziemi, ponieważ nie wiedziano jak zachowa się organizm kosmonauty w przestrzeni kosmicznej. Przyrządy kontrolne były zablokowane, a kod odblokowujący umieszczono w zalakowanej kopercie na Ziemi.
DE HAVILLAND COMET, 1952
De Havilland Comet – pierwszy na świecie komercyjny odrzutowy samolot pasażerski, który wszedł do seryjnej produkcji. Samolot, zaprezentowany w 1949 roku, produkowany był przez brytyjską firmę de Havilland.
WILBUR & ORIVILLE WRIGHT, KITTYHAWK, 1903
Bracia Orville Wright (ur. 19 sierpnia 1871, zm. 30 stycznia 1948) i Wilbur Wright (ur. 16 kwietnia 1867, zm. 30 maja 1912), amerykańscy pionierzy lotnictwa. Uważani są powszechnie za konstruktorów pierwszego udanego samolotu.
W 1903 roku zbudowali swój pierwszy samolot - Wright Flyer, napędzany silnikiem spalinowym zbudowanym przez ich pracownika Charlie Taylora.
CHARLES LINDBERGH, 1927
Charles Augustus Lindbergh (ur. 4 lutego 1902 w Detroit, zm. 26 sierpnia 1974 w Kipahuluna Hawajach) – jeden z amerykańskich pionierów lotnictwa, wsławiony pierwszym samolotowym samotnym przelotem między lądem Ameryki Północnej a Europą bez międzylądowań w 1927, generał brygady US Army, doktor honoris causa Uniwersytetu Illinois i innych uczelni, często zwany idolem XX wieku.
BELL XS1, 1947
Bell X-1 – eksperymentalny samolot amerykański, który jako pierwszy przekroczył barierę dźwięku w sposób kontrolowany w locie poziomym. Pierwszy z samolotów serii X przeznaczonych do testowania nowych technologii. Samoloty serii X były projektami tajnymi.
14 października 1947 roku, Charles "Chuck" Yeager pilot Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych wykonał lot na egzemplarzu XS-1 (od Experimental Supersonic – eksperymentalny naddźwiękowy) nazwanym Glamorous Glennis (ang. olśniewająca Glennis) przekraczając barierę dźwięku. Samolot był napędzany silnikiem rakietowym i został wyniesiony na wysokość początkową testu przez bombowiec B-29 Superfortress. Lądowanie odbyło się w bazie lotniczej Muroc (obecnie Edwards) w Kalifornii. Był to 31. lot tego egzemplarza samolotu i jednocześnie 13. lot Chucka Yeagera na X-1. Osiągnięta prędkość wyniosła 1126 km/h (1,06 macha) na wysokości 13 115 metrów.
FIAT DINO COUPE, 1969
Fiat Dino - samochód sportowy produkowany przez włoską firmę Fiat w latach 1967-1972. Przez cały okres produkcji powstało ok. 4200 sztuk.
LAMBORGINI MIURA S, 1966
Lamborghini Miura P400 – samochód sportowy firmy Lamborghini, zaprojektowany przez Marcello Gandiniego. Po raz pierwszy zaprezentowany podczas Geneva Motor Show w marcu 1966.
FERRARI 275 GTB, 1964
Ferrari 275 – samochód produkowany przez włoską firmę Ferrari, zaprezentowany podczas Paryskiego Salonu Samochodowego w 1964 roku. W całym okresie produkcji z taśm zeszło pięć wersji samochodu:
GTB – wersja coupé (wyprodukowano ok. 730 egzemplarzy)
GTB Speciale – do udziału w wyścigach klasy turystycznej (wyprodukowano 3 egzemplarze)
GTB/C – zbudowane na potrzeby wyścigów (wyprodukowano 12 egzemplarzy)
GTS – auto w wersji cabrio (wyprodukowano ok. 200 egzemplarzy)
Ferrari 275 GTB/4 NART Spyder (wyprodukowano 10 egzemplarzy)
PORSCHE CARRERA, 1955
Porsche 356 – sportowy samochód produkowany od 1948 do 1965. Jest to pierwszy wyprodukowany samochód Porsche. Nazwa 356 pochodzi od numeru projektu tego samochodu (był to 356 projekt Ferdynanda Porsche).
MRCEDES-BENZ 300 SL, 1954
Mercedes-Benz 300 SL (Gullwing)/W198 - model samochodu marki Mercedes, noszący wewnętrzne oznaczenie W 198, który miał swoją premierę w lutym 1954 roku podczas salonu motoryzacyjnego "International Motor Sports Show" w Nowym Jorku. Wyprodukowano 3258 egzemplarzy.
ITALA, 1907
Model ten zwyciężył w wyścigach Coppa Florio oraz Targa Florio. Najbardziej znanym wyczynem dokonanym na pojeździe Itala (model 35/45 KM) było zwycięstwo księcia Scipio Borghese w rajdzie Pekin - Paryż w 1907 roku. Egzemplarz tego pojazdu znajduje się obecnie w Turyńskim Muzeum Motoryzacji.
JAGUAR XK120, 1948
Jaguar XK120 - sportowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Jaguar Cars w latach 1948–1954. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé lub 2-drzwiowy roadster. Następca modelu SS100. Do napędu użyto silnika R6 o pojemności 3,4 litra. Moc przenoszona była na oś tylną. Samochód został zastąpiony przez model XK140. Wyprodukowano 12.055 egzemplarzy.
MERCEDES-BENZ SSK, 1928
Mercedes-Benz SSK – sportowy samochód osobowy produkowany przez firmę Mercedes-Benz w latach 1928–1932. Pojazd dostępny był wyłącznie jako 2-drzwiowy roadster. Napęd przenoszony była na oś tylną poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów. Przez cały okres produkcji powstało mniej niż 40 pojazdów, z czego większość wykorzystywana była jako samochody wyścigowe. Ekstremalne osiągi oraz liczne sukcesy w sporcie przyniosły modelowi tytuł jednego z najlepszych samochodów sportowych swojej ery.
BENTLEY 4,5 LITER, 1929
Bentley 4½ Litre – sportowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Bentley w latach 1926–1930. Następca modelu 3 Litre. Napędzany był przez sześciocylindrowy silnik rzędowy o pojemności 4,4 litra. Moc przenoszona była na koła tylne poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów. Samochód występował w dwóch wersjach, z silnikiem wolnossącym oraz doładowanym mechanicznie.
BMW 328, 1938
BMW 328 – sportowy samochód osobowy produkowany przez niemiecką firmę BMW w latach 1936-1940. Następca modelu 319/1. Dostępny jako 2-drzwiowy roadster. Do napędu użyto silnika OHV R6 o pojemności dwóch litrów i mocy 80 KM. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów. Wyprodukowano 464 egzemplarze modelu. Został zastąpiony po latach przez model M1.