Gdynia - ulica 10 lutego i budynek PLO - 1939-1945
Lata okupacji 1939-1945
Reprodukcja pocztówki okupacyjnej, niemieckiej.
Gdynia. Ulica 10 lutego, podczas okupacji Hermann Göring Strasse. Po prawej okazały budynek modernizmu międzywojennego zbudowany w latach 1935-36 wg projektu Romana Piotrowskiego z przeznaczeniem dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na parterze znajdowała się kawiarnia "Cafe Bałtyk". Podczas okupacji budynek zajęli Niemcy (na zdjęciu flaga hitlerowska na maszcie), a kawiarnie przemianowali na "Cafe Berlin".
Od 1951 r. budynek jest siedzibą Polskich Linii Oceanicznych.
Molo w Gdyni. Naklejka z kawy Bohm. Seria IV: "Polskie morze", numer 4.
Wspomniane "Molo w Gdyni" odnosi się prawdopodobnie do jednego z nabrzeży portowych lub stoczniowych. Obecnie istnieje tylko niewielkie molo dla spacerujących w Gdyni - Orłowie.
W okresie międzywojennym Fabryka Cykorii Ferdynand Bohm et Co swoje produkty reklamowała hasłem "Każdy dom pije codzień kawę BOHM."
Rozdawane albo sprzedawane w czasie długich rejsów do z Gdyni do Ameryki karty do gry. Polonijne towarzystwo Gdynia-Ameryka Line przewoziło rodaków przez ocean statkami "Kościuszko", "Pułaski" i "Polonia" via Kopenhaga, Halifax do Nowego Yorku. W rytm Charlestona i strzelających korków szampana bawiono si, sanacyjnie.
Pierwszymi, zakupionymi przez Polskę statkami pasażerskimi były trzy klejnoty duńskiej księżniczki Dagmary: "Polonia", "Pułaski" i "Kościuszko" noszące uprzednio nazwy "Kursk", "Car" i "Carica".
SS "Polonia" - statek pasażerski (1912-1939) (Kursk, Polonie) Należał razem z SS Pułaski i SS Kościuszko do trzech pierwszych polskich liniowców zakupionych w 1930 od Danii, (Balitic American Line) dla Gdynia-Ameryka Line.
SS "Pułaski" – statek pasażerski (1912-1949) (ex-"Czar", ex-"Estonia").
Wybudowany w 1912 przez Barclay Curle & Company w Glasgow (Szkocja) dla Russian American Line i nazwany "Czar". Pływał wtedy na trasie Lipawa-Nowy Jork i Archangielsk-Nowy Jork. W 1917 przekazany został brytyjskiemu rządowi, a w 1921 sprzedany duńskiemu armatorowi Baltic-America Line. Pod duńską banderą pływał jako SS "Estonia" nadal na trasie Lipawa-Nowy Jork.
W 1930 został kupiony przez GAL i przemianowany na SS "Pułaski". Należał on razem z "Polonią" i "Kościuszką" do trzech pierwszych polskich liniowców zakupionych w 1930 od Baltic American Line dla GAL. Pod polską banderą pływał na trasie Gdynia-Nowy Jork i Gdynia-Buenos Aires (od 1936).
W czasie II wojny światowej został internowany przez władze francuskie w Conakry, skąd 9 lipca 1941 roku "zbiegł" pod ogniem baterii nabrzeżnych. Służył jako transportowiec wojska. Po wojnie w 1946 został przekazany brytyjskiemu ministerstwu transportu, gdzie służył pod nazwą "Empire Penryn" jako statek transportowy.
Zezłomowany w 1949.
SS "Kościuszko" – statek pasażerski. Jednostka bliźniacza SS Pułaski.
Zbudowany w 1915 dla rosyjskiego armatora Russian American Linie jako "Caryca".
W czasie I wojny światowej pływał jako transportowiec wojska.
Na początku stycznia 1921 trafił pod banderę duńską, zmieniono nazwę na "Lituania"
W marcu 1930 trafił do Polskiego Transatlantyckiego Towarzystwa Okrętowego zmieniając nazwę na "Kościuszko"
W czasie II wojny światowej pływał jako transportowiec wojska.
Przekazany PMW pływał jako okręt baza ORP "Gdynia" (podniesienie bandery: 10 listopada 1939 roku, opuszczenie bandery: 30 czerwca 1941 i przekazanie Polskiej Marynarce Handlowej)
W kwietniu 1946 został sprzedany Anglikom, którzy nazwali go "Empire Helford". Przewoził nadal alianckich żołnierzy, repatriantów itp.
W 1949 wycofany z eksploatacji i sprzedany na złom.
W 1950 pocięty na złom w Blyth.
źródło: wikipedia
Wolne Miasto Gdańsk (Freie Stadt Danzig) – istniejące w okresie międzywojennym autonomiczne miasto-państwo, pod ochroną Ligi Narodów. Jego powstanie było wynikiem przegranej Cesarstwa Niemieckiego w I wojnie światowej.
Monetka w średnim stanie, lekko zgięta.
AWERS (obverse) :
Na środku herb Gdańska. Po prawej i lewej stronie herbu, data emisji : 1923.
REWERS (reverse) :
U góry, na środku cyfra nominału : 2.
Poniżej napis w dwóch wierszach : PFENNIGE / DANZIG.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wolne_Miasto_Gda%C5%84sk
"Gdańsk-Danzig. Według pocztówki wydanej przed 1897r. Ze zbioru Bogusława Nieznalskiego". Wydawca: Oficyna wydawnicza "Pomorze" Gdańsk
Na pocztówce kolejno od lewej: Ratusz Głównego MIasta, widok na Długie Pobrzeże, Dwór Artusa.
Pocztówka kupiona na Głównym MIeście
Moneta bita stemplem odwróconym. Ciekawa patyna, stare odciski palców.
Na rancie napis: NEC * TEMERE * NEC * TIMIDE *
Co może być przetłumaczone jako: nie zuchwale nie trwożliwie. (m4n.pl)
"Dwór Artusa, fontanna Neptuna wg litografii, ok. 1898". Wydawca: Oficyna wydawnicza „Pomorze” Gdańsk
Pocztówka jest reprintem kartki przedwojennej, przedstawia Dwór Artusa i fontannę Neptuna na Długim Targu.
Zakupiona została gdzieś na Głównym Mieście.
Przedwojenna blaszana puszka pochodząca z gdańskiej filii zakładów Dr. Oetkera, mieszczącej się w Oliwie przy ulicy Oetkerstrasse (dzisiejsza ul. Dickmanna). Pudełko jest niestety w bardzo złym stanie - zardzewiałe, pogniecione, w denku jest dziura.
Puszkę kupiłam na Allegro od osoby z Gdańska.