Noc z 30 kwietnia na 1 maja od wieków uważana jest za niezwykłą w tradycji europejskiej. Nie tylko była świętem ognia, któremu przypisywano właściwości oczyszczające, ale także symbolicznie rozpoczynała letnią porę roku – przejście z mroku ku jasności niosącej ze sobą płodność oraz wegetację przyrody.
U Celtów noc tę nazywano Beltane (dosł. „światło ognia”), zaś w obrzędowości germańskiej była uważana za moment, w którym duchy, wiedźmy oraz czarownice obejmowały ziemię w panowanie i organizowały swoje tajemnicze sabaty nierzadko paktując z samym diabłem. Mówi się, że te orgiastyczne zloty w trakcie Nocy Walpurgi odbywać się miały na górze Brocken – najwyższym szczycie w górach Harzu.
Góra Brocken zawsze postrzegana była jako niezwykła, a przypisanie jej pewnych magicznych mocy wiąże się z nietypowym zjawiskiem optycznym, które można tu zaobserwować. Mowa o tzw. widmie Brockenu – powiększonym cieniu obserwatora pojawiającym się na chmurze, który dodatkowo otoczony może być tęczowymi kręgami. W tradycji ludowej tego rodzaju widziadło uważano za działanie nadprzyrodzonych mocy.
Noc Walpurgi, po wielu wiekach, na stałe weszła do kanonu europejskiej kultury. Pojawia się ona w takich dziełach jak „Faust” Goethego, „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa, „Ulisses” Joyce'a, w dawnych i współczesnych utworach muzycznych (F. Mendelsson-Bartholdy, Ch. Gounod, zespół metalowy Walpurgisnacht), a także w filmach fabularnych.
Zapraszamy Was do przeniesienia się razem z nami choć na chwilę w te magiczne okolice. Naszą wędrówkę rozpoczniemy od zbiórki w mieście Thale am Harz. Razem z wiedźmami, duchami i innymi stworami tanecznym krokiem zbierzemy się na Hexenplatz (Placu Czarownic) aby stamtąd na miotłach wyruszyć ku szczytowi Brocken. Uważajcie tylko na kapryśnego Ducha Gór, któremu dzikie harce nie zawsze są miłe! Na miejscu czeka już na nas Faust, zaś w oddali niewyraźnie majaczą sylwetki innych uczestników tej diabelskiej zabawy. Jednak szybko nadejdzie czas aby opuścić sabat! Wraz z nastaniem dnia przybędą po nas współczesne czarownice, które z uśmiechem na twarzy zabiorą nas z powrotem do domu.
Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Noc_Walpurgi
http://pl.wikipedia.org/wiki/Widmo_Brockenu
http://etnologia.amu.edu.pl/go.live.php/PL-H895/beltane-noc-walpurgii.htmlhttp://mojesredniowiecze.blogspot.com/2014/04/noc-walpurgii.html
Wystawa otwarta dnia: 30 kwietnia 2015