Jan Paweł II- Awers / Civitas Vaticana - Rewers Materiał: Cu pozłacana 1918 Odzyskanie niepodległości / Rewers: Polska Materiał: Ca posrebrzana Medale z wizerunkiem.banknotów.polskich.
Jan Paweł II- Awers / Civitas Vaticana - Rewers
Materiał: Cu pozłacana
Waga: 137 g
Rok pierwsz. edycji:2011
Jakość: Stempel lustrzany
Średnica: 70 mm
Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Watykańskiego (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, święty Kościoła katolickiego.
WIZYTY JANA PAWŁA II W POLSCE
LATA * 1979 *1983 * 1987 * 1991 *
I pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przebiegała pod hasłem Gaude Mater Polonia. Odbywała się w dniach od 2 czerwca do 10 czerwca 1979.
Planowana przez papieża–Polaka pielgrzymka do Polski bardzo niepokoiła komunistyczne władze. Przewidywano, że niepokorny biskup Rzymu może rozbudzić aspiracje wolnościowe Polaków. Szczególne obawy zrodził planowany termin wizyty: dziewięćsetna rocznica męczeńskiej śmierci św. Stanisława – biskupa, który zginął za nieposłuszeństwo wobec władzy świeckiej. Najbardziej niepokoił się przywódca Związku Radzieckiego Leonid Breżniew, który sugerował, by nie zezwolić papieżowi na wjazd do Polski. Napotkawszy na determinację ze strony I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, ostrzegał: Róbcie jak uważacie, bylebyście wy i wasza partia później tego nie żałowali.
Drugą podróż do Polski papież Jan Paweł II odbył w dniach 16-23 czerwca 1983 roku.
III wizyta w Polsce 8-14 czerwca 1987 – Jan Paweł II odwiedził miasta: Warszawa, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynia, Gdańsk, Częstochowa, Łódź.
IV Podróż Apostolska Jana Pawła II do Polski w 1991 pod hasłem Bogu dziękujcie, ducha nie gaście odbywała się w dwóch etapach:
w dniach 1-9 czerwca. Wówczas papież odwiedził Koszalin, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Kielce, Radom, Łomżę, Białystok, Olsztyn, Włocławek, Płock i Warszawę.
Materiał: Ca posrebrzana Waga: 32 g Rok pierwszej edycji 2011 Średnica 40 mm Awers; 1918 Odzyskanie niepodległości Rewers: Polska
Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu; od 1892 członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS (1904), Legionów Polskich (1914) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji, po przewrocie majowym (1926) dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930); wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.
Material: Cu pozlacana
Waga: 54g
Rok pierwszej edycji:2010
Średnica: 50mm
Awers: Mieszko I
Rewers: Polska
Mieszko I (ur. 922-945, zm. 25 maja 992) – książę Polski z dynastii Piastów sprawujący władzę od ok. 960 r. Syn Siemomysła, wnuk Lestka. Ojciec Bolesława I Chrobrego, Świętosławy-Sygrydy, Mieszka, Lamberta i Świętopełka. Brat Czcibora. Po kądzieli dziadek Kanuta Wielkiego.
Mieszko I to historyczny pierwszy władca Polan, uważany zarazem za faktycznego twórcę państwowości polskiej. Kontynuował politykę swojego ojca i dziadka, którzy jako władcy pogańskiego księstwa znajdującego się na terenach obecnej Wielkopolski, poprzez sojusze lub siłę militarną podporządkowali sobie Kujawy oraz prawdopodobnie Pomorze Wschodnie i Mazowsze. Przez większość okresu swojego panowania toczył walki o Pomorze Zachodnie, zajmując je po rzekę Odrę. W ostatnich latach życia przystąpił także do wojny z Czechami, zdobywając Śląsk i prawdopodobnie Małopolskę.
Material: Cu pozłacana
Waga: 54g
Rok pierwszej edycji:2010
Średnica: 50mm
Awers: Bolesław I Chrobry
Rewers: Polska
Bolesław I Chrobry (Wielki) (ur. 967, zm. 17 czerwca 1025) – pierwszy koronowany król Polski (od 1025 roku) z dynastii Piastów, w latach 1003-1004 także książę Czech jako Bolesław IV, książę Polski od 992 roku.
Był synem Mieszka I, księcia Polski i Dobrawy, czeskiej księżniczki. Objął rządy w 992 roku, wypędzając krótko potem swoją macochę Odę i przyrodnich braci.
Material: Cu pozłacana
Waga: 54g
Rok pierwszej edycji:2010
Średnica: 50mm
Awers: Jan Paweł II
Rewers: Polska
Jan Paweł II
Papież
Jan Paweł II, właśc. Karol Józef Wojtyła – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski,
Data i miejsce urodzenia: 18 maja 1920, Wadowice
Data i miejsce śmierci: 2 kwietnia 2005, Pałac Apostolski, Watykan
Rodzice: Karol Wojtyła, Emilia Wojtyła
Rodzeństwo: Edmund Wojtyła, Olga Wojtyła
Dziadkowie: Feliks Kaczorowski, Anna Marianna Przeczek, Maciej Wojtyła, Anna Maria Scholz
Pradziadkowie: Franciszek Wojtyła, Franciszka Galuszka Wojtyła
Material: Cu pozłacana
Waga: 54g
Rok pierwszej edycji:2010
Średnica: 50 mm
Awers: Zygmunt I Stary
Rewers: Polska
Zygmunt I Stary (ur. 1 stycznia 1467 roku w Kozienicach, zm. 1 kwietnia 1548 roku w Krakowie) – od roku 1506 wielki książę litewski, od 1507 roku król Polski. Przedostatni z dynastii Jagiellonów na tronie polskim, zasiadł na tronie po śmierci swego brata Aleksandra Jagiellończyka. Był przedostatnim z sześciu synów Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, ojcem m.in. Zygmunta II Augusta. Dwukrotnie żonaty: z Barbarą Zápolyą (1512), a po jej śmierci z Boną z rodu Sforzów (1518).
Zarządzenie Ministra Przemysłu Lekkiego z dnia 9 lutego 1971 r. w sprawie ustalenia wzoru odznaki „Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego”.
Odznaka "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego" jest odznaką w kształcie koła o średnicy 27 mm, koloru srebrnego dla odznaki srebrnej, złotego dla odznaki złotej. Na licowej stronie odznaki znajduje się po wewnętrznym obwodzie koła napis "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego". W wewnętrznym mniejszym kole znajduje się rysunek skóry z wkomponowanymi elementami czółenka i igły z nitką. Odznaka zawieszona jest na metalowej baretce z agrafką, koloru odpowiadającego randze odznaczenia w kształcie prostokąta o wymiarach 25 x 7 mm, z rysunkiem liści laurowych symetrycznie umieszczonych na płaszczyźnie baretki. Na odwrocie odznaki umieszczony jest napis w trzech centralnie rozmieszczonych wierszach "Ministerstwo Przemysłu Lekkiego".
Polchem (Toruńskie Zakłady Przemysłu Nieorganicznego) – nieistniejąca firma chemiczna z siedzibą w Toruniu.
Historia
Zakład powstał w latach 30. XX wieku jako spółka polsko-belgijska, w której podjęto produkcję kwasu siarkowego i nawozów fosforowych pod nazwą Belgijsko-Polskie Zakłady Chemiczne "Polchem" SA. Po II wojnie światowej została znacjonalizowana, a w latach 1950-1955 rozbudowywano i zmodernizowano istniejące już zakłady "Polchem".
W przedsiębiorstwie tym produkowano przede wszystkim kwas siarkowy, oleum, kwas chlorosulfonowy, nawozy sztuczne (superfosfat) a w ostatnim okresie wodorosiarczyn sodu.
Środowisko
Polchem należał do zakładów wywierających bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Często występujące awarie oraz przestarzała technologia powodowały emisję znacznych ilości tlenków siarki do atmosfery. Najbardziej uciążliwy wydział kwasowni zamknięto ostatecznie w 2001 r. Od tej pory w zakładzie wytwarzano jedynie niewielkie ilości wodorosiarczynu sodu. Stopniowo przystąpiono też do demontażu instalacji produkcyjnych i wyburzania obiektów. W tym czasie nieczynna fabryka stanowiła obiekt zainteresowania miłośników tzw. industrialu, tj. turystyki szlakiem dawnych, zdewastowanych obiektów przemysłowych.