Projektantem polskiego medalu był Vlaitov. Medal został wykonany w Mennicy Kremnica. Medal zwycięstwa zwany też – medalem międzysojuszniczym. Medal ten miał być wydany w każdym kraju biorący udział w I wojnie światowej po stronie Entanty. Wspólną cechą medali był awers z wizerunkiem Wiktorii – bogini zwycięstwa i chwały oraz wstążka w tych samych barwach. Medal wydało w sumie 15 z 18 krajów . Tu pokazuję medal w wersji drugiej. /brak orła po stronie rewersu/. Oryginalna wstążka. Polski Medal był wydaniem nieoficjalnym. Nieznana liczba wykonanych i nadanych egzemplarzy.
Projektantem francuskiego medalu był Pierre Alexandre Morlon (1878 - 1951)Medal zwycięstwa zwany też – medalem międzysojuszniczym. Medal ten miał być wydany w każdym kraju biorący udział w I wojnie światowej po stronie Entanty. Wspólną cechą medali był awers z wizerunkiem Wiktorii – bogini zwycięstwa i chwały oraz wstążka w tych samych barwach. Medal wydało w sumie 15 z 18 krajów . Tu pokazany medal francuski. Oryginalna wstążka z epoki. na zdjęciu nr ;3 i 4 pokazuję trzy medale razem.
Czechosłowacki medal zwycięstwa zwany też – medalem międzysojuszniczym. Projektantem był - Otakar Španiel (1881-1955). Wykonany w Zecca di Kremnica w ilości około 89,5 tys. Medal ten miał być wydany w każdym kraju biorący udział w I wojnie światowej po stronie Entanty. Wspólną cechą medali był awers z wizerunkiem Wiktorii – bogini zwycięstwa i chwały oraz wstążka w tych samych barwach. Wydało go w sumie 15 z 18 krajów . Tu pokazany jest medal czechosłowacki. Oryginalna wstążka z epoki. Jest to mój 9 medal międzysojuszniczy w kolekcji.
Włoski medal - zaprojektował Gaetano Orsolini (1884-1954). Medal zwycięstwa zwany też – medalem międzysojuszniczym. Medal ten miał być wydany w każdym kraju biorący udział w I wojnie światowej po stronie Entanty. Wspólną cechą medali był awers z wizerunkiem Wiktorii – bogini zwycięstwa i chwały oraz wstążka w tych samych barwach. Medal wydało w sumie 15 z 18 krajów . Tu pokazany medal włoski. Oryginalna wstążka z epoki. Zdjęcie nr; 5 to medale trzech państw.
Medal belgijski, projektantem był - Paul DuBois (1859-1938) Medal zwycięstwa zwany też – medalem międzysojuszniczym. Medal ten miał być wydany w każdym kraju biorący udział w I wojnie światowej po stronie Entanty. Wspólną cechą medali był awers z wizerunkiem Wiktorii – bogini zwycięstwa i chwały oraz wstążka w tych samych barwach. Medal wydało w sumie 15 z 18 krajów . Tu pokazany jest medal belgijski. Oryginalna wstążka z epoki. Na ostatnim zdjęciu medale trzech państw.
Oryginalny medal z epoki, numerowany i sygnowany na rancie nazwiskiem odznaczonego. Projektantem brytyjskiego medalu był William McMillan (1887–1977). Medal zwycięstwa zwany też – medalem międzysojuszniczym. Medal ten miał być wydany w każdym kraju biorący udział w I wojnie światowej po stronie Entanty. Wspólną cechą medali był awers z wizerunkiem Wiktorii – bogini zwycięstwa i chwały oraz wstążka w tych samych barwach. Medal wydało w sumie 15 z 18 krajów . Tu pokazany medal brytyjski wykonany w Royal Arsenal. Oryginalna wstążka z epoki. na zdjęciu nr ;3 i 4 pokazny numer i nazwisko odznaczonego.
Medal USA, projektantem był - James Earle Fraser (1876-1953) Medal zwycięstwa zwany też – medalem międzysojuszniczym. Medal ten miał być wydany w każdym kraju biorący udział w I wojnie światowej po stronie Entanty. Wspólną cechą medali był awers z wizerunkiem Wiktorii – bogini zwycięstwa i chwały oraz wstążka w tych samych barwach. Medal wydało w sumie 15 z 18 krajów . Tu pokazany jest medal amerykański . Oryginalna wstążka z epoki.
Oryginalna klamra bojowa /okucie/ za walki na terenie Francji.
USA były jedynym krajem, który ustanowił klamry bojowe /okucia/na Medal Zwycięstwa
Medal grecki, projektantem był - Henry-Eugène Nocq (1868-1944). Medal zwycięstwa zwany też – medalem międzysojuszniczym. Medal ten miał być wydany w każdym kraju biorący udział w I wojnie światowej po stronie Entanty. Wspólną cechą medali był awers z wizerunkiem Wiktorii – bogini zwycięstwa i chwały oraz wstążka w tych samych barwach. Medal wydało w sumie 15 z 18 krajów . Tu pokazany jest medal grecki. Oryginalna wstążka z epoki.
Medal o średnicy 34mm, wykonany z tombaku /pozłacany/. Prawdopodobnie poświęcony pamięci żołnierzy z okresu I Wojny. Miasto West Hoboken bylo miejscem zaokrętowania wojsk amerykańskich w podróż do Europy podczas I Wojny . Fragmenty oryginalnej wstążki.
Honorowy Medal Nowego Jorku za służbę wojenną 1917-1919. Wykonany z brązu pozłacanego, wyprodukowany przez Dieges & Clust, medal numerowany na rewersie nr; "73769", średnica 33,5 mm. Na zdjęciu nr; 5 pokazana właściwa wstążka , mój zawieszony na wstążce od medalu zwycięstwa.
Odznaczenie Stanowe Armii USA za walki w Europie podczas I Wojny Światowej. Rzadki medal - wydany przez stan New Jersey . Medal wykonany z brązu, średnica 36,3 mm. Widoczne ślady zużycia - prawdopodobnie - noszony z dumą na piersi. Wstążka zastępcza z epoki. Bez znaków producenta. Nie ustalono daty wydania, ale prawdopodobnie 1918 r. lub później. Awers przedstawia boginię Wolności z tarczą i mieczem; pokazano bitwę w powietrzu, morzu i ziemi. Na Rewersie medalu tekst: ,,Przedstawione przez stan New Jersey dla jego obywateli, którzy służyli w czasie wojny światowej,'' pod napisem tarcza - pieczęć stanu New Jersey.
Komandorski Order Świętego Sylwestra lub Order Papieża Świętego Sylwestra (Ordo Sancti Silvestri Papae) – cywilny order ustanowiony przez Papieża Grzegorza XVI w XIX wieku. Oryginalna wstążka orderowa. Wykonany z pozłacanego srebra.
Order Legii Honorowej: Krzyż Oficerski 1852 - 1870
Francuski Order Narodowy Legii Honorowej - L’Ordre national de la Légion d’honneur . Na awersie medalionu środkowego głowa Napoleona I. Order z okresu II Cesarstwa 1852 - 1870. Stan orderu - bardzo dobry, emalie bez ubytków i pęknięć. Wstążka właściwa. Order wykonany ze złota , puncowany na rewersie.
Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L'Ordre national de la Légion d'honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Oryginalny Order - Krzyż Oficerski z okresu III i IV republiki (1870-1951), oryginalna wstążka, pieknie zachowany stan odznaczenia. Orderem Legii Honorowej zostało odznaczonych wielu polakow.
Oryginalny Order- Krzyż Kawalerski z okresu III i IV republiki (1870-1951), wcześniejszy okres. Srebro wysokiej próby, środek złoty, cechowany francuską próbą, /zdjęcie nr: 8 z internetu/ wieloczęściowe wykonanie, oryginalna wstążka. Oryginalne pudełko. Perfekcyjny stan .
Francuski Order Legii Honorowej - Krzyż Kawalerski z okresu III i IV republiki (1870-1951) okres pózniejszy. Wykonany ze srebra, środek pozłacany, order cechowany francuską próbą, wieloczęściowe wykonanie, oryginalna wstążka. Oryginalne pudełko. Stan ogólny dobry .
Order Korony Dębowej - Ordre de la Couronne de Chêne – najstarsze odznaczenie Wielkiego Księstwa Luksemburga. Ja posiadam Gwiazdę orderową II klasy, jest wykonana ze srebra z medalionem w środku, otoczonym napisem: „Je maintiendrai „Utrzymam” – prawa i swobody narodu, /dewiza orderu i dynastii orańskiej/ oraz złotym wieńcem dębowym. Jest to duży srebrny krzyż maltański cyzelowany na kształt brylantów o wymiarach : wys 73mm , szer 73mm. W środkowej części medalion o średnicy 30mm. Waga całości - 69,3 gram.
Sygnowana na rewersie.
Orderem Korony Dębowej zostało odznaczonych kilkunastu polaków.
Gwiazda orderowa II klasy Królewskiego Orderu Wazów (Kungliga Vasaorden) – odznaczenie państwowe Królestwa Szwecji. Wykonana ze srebra wysokiej próby, sygnowana na zapięciu.
Order Leopolda - Ordre de Léopold – najwyższy i najstarszy order Królestwa Belgii. Ten pokazany w mojej kolekcji to oryginalny z epoki Order Wielkiego Oficera, jest drugi w /kolejności / hierarchii tego odznaczenia. Zostało nim odznaczonych kilku polaków między innymi Władysław Sikorski. Order wykonany z mosiądzu /krzyż, miecze, korona, wieniec /, natomiast medaliony i podobizna lwa są wykonane ze złota. Oryginalna wstążka z epoki.
Oryginalna Gwiazda Wielkiego Oficera Orderu Korony Włoch (Ordine della Corona d'Italia, OCI) − nadawany za zasługi cywilne lub wojskowe. Gwiazda w oryginalnym pudle orderowym, wykonana ze srebra, nakładka /krzyż/ wykonany ze złota ,idealny stan orderu. Reszta widoczna na załączonych zdjęciach.
Krzyż Komandorski Orderu Korony Włoskiej Ordine della Corona d'Italia, OCI − nadawany za zasługi cywilne i wojskowe. Oryginalny order z epoki. Wykonany z pozłacanego srebra, tarcze - złoto niskiej próby. Wstążka właściwa. Na zdjęciu nr ; 6 widoczne trzy klasy orderu oraz miniaturka.
Piękny komplet Krzyża Oficerskiego Orderu Korony Włoskiej - Ordine della Corona d'Italia − nadawany za zasługi wojskowe, tu pokazuję dokumenty nadania wraz z odznaczeniem. Oryginalne dokumenty oraz oryginalny order z epoki. Wstążka właściwa.
Piękny komplet Krzyża Kawalerskiego Orderu Korony Włoskiej − nadawany za zasługi cywilne lub wojskowe, istniejący od1868 Wymiary: 42 x 38 mm, złoto niesygnowane.
Tu pokazany to wczesna wersja wykonania / szersze ramiona krzyża oraz większa średnica tarczy orderu/ różnica pokazana na zdjęciach 6,7 i 8.
Oryginalna wstążka z epoki, oryginalne pudełko orderowe, oryginalna miniaturka oraz wstążka guzikowa. Waga10,45 g Au. Bardzo dobrze zachowany komplet .
Takim orderem bylo odznaczonych wielu polaków, między innymi ; Ignacy Jan Paderewski.
Order świętych Maurycego i Łazarza– Ordine dei Santi Maurizio e Lazzaro wraz z nadaniem. Awers i rewers orderu wyglądają identycznie. Wymiary wys./z łącznikiem/ 43mm, szer. 39mm
Medal Króla Jerzego V za I wojnę światową 1914 - 1918 - Anglia , numerowany na rancie nr: 92295. Nie czyszczony, nie polerowany . Piękny stan , patyna . Srebro . Sygnowany na rancie , Numerowany, imienny.
Na zdjęciu nr: 5 pokazany wraz z miniarurką
The Burma Star - Gwiazda Birmy – medal brytyjski. Gwiazda_(odznaczenie), zaliczany do medali kampanii, nadawana za udział podczas kampanii II wojny światowej.
Oryginał z oryginalną wstążką z epoki. Widoczne ślady przetarć - na pewno dumnie zdobiła żołnierską pierś.
Air Crew Europe Star - Gwiazda Załóg Lotniczych Europy – medal brytyjski, zaliczany do medali kampanii, przyznawany za udział w działaniach bojowych II wojny światowej. Była nadawana załogom samolotów Wspólnoty Brytyjskiej, które uczestniczyły w lotach bojowych z Anglii nad Europę. Otrzymało ją wielu polskich lotników. Ta konkretna to pamiatka po lotniku polskim. Wstążka oryginalna /współczesna/. Gwiazda wykonana z brązu o wym: 44mm na 38mm
France and Germany Star - Gwiazda za Francję i Niemcy - medal brytyjski, zaliczany do medali kampanii , nadawana za służbę na terenie Francji, Belgii, Holandii i Niemiec od 6 czerwca 1944 do 8 maja 1945 podczas II wojny światowej. Medal taki otrzymalo wielu polskich żołnierzy po zakończeniu II wojny.
gwiazda, zaliczany do medali kampanii, przyznawany za udział w działaniach bojowych na wodach Pacyfiku oraz w Malezji, Singapurze, Chinach, Hong Kongu i Sumatrze podczas II wojny światowej. Gwiazda przyznawana była równierz żołnierzom polskim biorącym udział w działaniach wojennych 1941- 1945.
Italy Star -Gwiazda Włoch – medal brytyjski (odznaczenie) gwiazda, zaliczany do medali kampanii, przyznawany za udział w działaniach bojowych na terenie Włoch i Morza Śrudziemnego podczas II wojny światowej. Gwiazda przyznana była wielu żołnierzom polskim biorącym udział w działaniach wojennych 1943 - 1945. Odznaczenie oryginalne z oryginalną wstążką, odznaczony tym medalem został Plutonowy Jan Awdziej żołnierz września i PSZnZ. Oto link do strony :
http://myvimu.com/exhibit/54738579-legitymacja-do-orderow-gi-i-gzw-1939-45-psznz
1939-45 Star (Gwiazda za wojnę 1939–1945) - Brytyjski medal /gwiazda/ wojskowy przyznawany za udział w II wojnie światowej, pomiędzy 3 września 1939 a 2 września 1945 r. Gwiazda przyznana wielu żołnierzom polskim biorącym udział w działaniach wojennych 1939- 1945. Odznaczenie oryginalne z oryginalną wstążką, odznaczony tym medalem został Plutonowy Jan Awdziej żołnierz września i PSZnZ. Oto link do strony :
http://myvimu.com/exhibit/54738579-legitymacja-do-orderow-gi-i-gzw-1939-45-psznz
The Atlantic Star - Gwiazda Atlantyku – medal Wspólnoty Brytyjskiej, za udział w II wojnie. Medal przyznawany również żołnierzom polskim z PSZnZ. Odznaczenie oryginalne z oryginalną wstążką. Wykonana z brązu o wym: 44mm na 38mm,
The Africa Star - Gwiazda Afryki – Gwiazda_(odznaczenie) gwiazda, za udział w II wojnie światowej. Odznaczenie to otrzymywali również żołnierze polscy biorący udział w walkach na terenie Afryki Północnej. Odznaczenie oryginalne z oryginalną wstążką. Wykonana z brązu o wym: 44mm na 38mm,
Order Lenina – najwyższe odznaczenie państwowe order ZSRR / okres wojenny to Order Zwycistwa byl najwyższym odznaczeniem/. Order wykonany ze złota wysokiej próby. Łącznie nadano ponad 460 tys. orderów. Do 1953 roku order wykonywano ze złota, a popiersie Lenina z platyny.
Tu pokazany order wraz z legitymacją posiada nr:340366, jest to typ 5 - wersja 2, numer wybity nad dwoma nitami, różnice widoczne na zdjęciu nr; 6.
Order Lenina – najwyższe odznaczenie państwowe ZSRR / okres wojenny to Order Zwycistwa byl najwyższym odznaczeniem/. Order wykonany ze złota wysokiej próby. Łącznie nadano ponad 460 tys. orderów. Do 1953 roku order wykonywano ze złota, a popiersie Lenina z platyny.Tu pokazany jest typ 5 - wersja 1, numer wybity pod dwoma nitami, różnice widoczne na zdjęciu nr; 5, - natomiast zdjęcie nr:6 to pokazane różnice wstążek wersi wcześniejszej i pózniejszej.
Order Rewolucji Październikowej (Орден Октябрьской революции). Jest to wersja druga orderu posiadająca pięć nitów mocujących, natomiast pierwsza wersja posiad ich tylko 4. Minimalny znany numer tej wersji to 58505, a maksymalny – 111289. Mój posiada nr: 78985. Order wykonany ze srebra , natomiast sierp i młot to stop złota i palladu.
Ustanowiony w 1918 roku, najważniejszy order sowieckiej Rosji a następnie ZSSR , na zdjęciu order 1 wersji ZSRR nadawanej od 1933r. Ten konkretny z nr 34153 to Order Pierwszej klasy nadanie z lat 1936-1938 . Taki order otrzymał miedzy innymi,, nasz'' marszałek Rokossowski . Wykonanie : srebro złocone , widoczne zużycie czyli właściciel nosił go nie tylko na 1 maja
Ordery Czerwonego Sztandaru w Rosji sowieckiej 1918 - 1930 r wykonywane były z platyny , złota i srebra.
Order Czerwonego Sztandaru (Орден Красного Знамени) – pierwszy order Rosji Radzieckiej. Tu pokazany to typ 3 wersja 4. order z numerem :230929. Najniższy znany numer orderu tej wersji to nr: 188493 a najwyższy to nr: 273503. Orderów Czerwonego Sztandaru nadano około 581300 do 1991r. Order kompletny , wstążka z epoki, widoczne wytarcie czerwonej emalii świadczą o noszeniu orderu. Wykonany ze srebra.
Order Czerwonego Sztandaru Pracy byłego ZSRR. Typ 4. Wspornik zawieszenia. "Średni owal ". Ten rodzaj wykonania został zastosowany na początku lat 50-tych. W porównaniu z poprzednim typem zmieniła się wysokość orderu. Ma tylko 46 mm /bez ucha/ (w porównaniu z 47-48 mm w trzecim typie, 45mm w typie 5 i 44 mm w typie 6). Szerokość nie uległa zmianie - 38 mm. Minimalna znana liczba porządkowa to 134837, maksymalna to 195912. Tu pokazuje nr: 188756. Zdjęcie nr: 5, 6 i 7 pokazują różnice w wykonaniu orderu.
Typ 6. Order Czerwonego Sztandaru Pracy - ZSRR. Wspornik zawieszenia - "Pierścień". Tego typu wykonanie orderu zostało wprowadzone od 1966 r. Do czasu rozpadu ZSRR w 1991r. Istnieją dwa warianty tego typu wykonania. Order wykonany ze srebra, waga 36,5 g, wysokość 44 mm /bez ucha/, szerokość - 37 mm. Główną różnicą w stosunku do poprzedniego typu jest wykonanie rewersu. W środku rewersu znajduje się rowek w kształcie pierścienia o średnicy około 20 mm. Wewnątrz tego rowka znajdują się dwa nity, które trzymają sierp i młot i znaczek gwiazdy. Minimalny znany numer to:420061, a maksymalny to nr: – 1261201. Tu pokazany order nr:1184829 wraz z legitymacją. Na zdjęciu nr: 8 - kilka orderów.
Order „Znak Honoru” - (Орден «Знак Почёта») . Tu pokazany order to typ 2 wariant 3. Jest to order składający się z dwóch części połączone trzema nitami. /zdjęcie nr; 5/ Ten typ orderu posiada numerację od nr: 16119, do 31659, natomiast widoczny na orderze numer 2751 jest prawdopodobnie oszustwem na szkodę kolekcjonera lub próbą ,, dopasowania'' orderu do nadania ? Rewers orderu z cztero cyfrowym numerem wyglada tak jak na zdjęciu nr: 6, czyli bez napisu “МОНЕТНЫЙ ДВОР z minimalnym znanym numerem ;2150 a maksymalnym ; 4177. Nakrętka właściwa.
Order „Znak Honoru” (Орден «Знак Почёта») . Tu pokazany order to typ 4 wariant 3. Jest to order jednoczęściowy, z numerem wygrawerowanym nad poziomą kreską. Ten typ orderu posiada najmniejszą znaną numerację od nr: 857091, do największego znanego nr; 1573447 , widoczny na orderze numer to;1290879. Wykonany około 1986-87r. Wstążka właściwa stanowiąca oryginalną całość z epoki. /Całe - nie przecinane kółko/ . W orderach tego typu litery napisu CCCP stanowią integralną całość - pokazuje to na zdjęciu nr 5
Order „Znak Honoru” - (Орден «Знак Почёта») . Tu pokazany order to typ 4 wariant 2. Jest to order jednoczęściowy, z numerem bez kreski po nim. Widoczne różnice pomiędzy typem 3 a typem 4 orderu pokazane są na zdjęciach 5 i 6 /inny krój podkoszulki po szyją chłopaka/, oraz oczywiście wykonanie / dwuczęściowy typ 3 i jednoczęściowy typ 4/. Ten typ orderu posiada najmniejszą znaną numerację od nr: 371684, do największego znanego nr; 422416 , widoczny na orderze numer to; 373246. Wykonany około 1953r. Wstążka właściwa stanowiąca oryginalną całość z epoki. /Całe - nie przecinane kółko/
Order „Znak Honoru”- (Орден «Знак Почёта») . Tu pokazany order to typ 4 wariant 3. Jest to order jednoczęściowy, z numerem wygrawerowanym nad poziomą kreską. Ten typ orderu posiada najmniejszą znaną numerację od nr: 422442, do największego znanego nr; 855107 , widoczny na orderze numer to; 495051. Wykonany około 1955r. Wstążka właściwa stanowiąca oryginalną całość z epoki. /Całe - nie przecinane kółko/ . Ordery tego typu posiadają litery napisu CCCP nakladane i przylutowane - pokazuje to na zdjęciach nr 5 i 6.
Order „Znak Honoru” - (Орден «Знак Почёта») . Tu pokazany order to typ 3 wariant 4. Jest to order składający się z dwóch części połączonymi trzema nitami./zdjęcie nr; 3/ Ten typ orderu posiada numerację od nr: 96730, do 126557, widoczny na orderze numer to; 101003. Wykonany około 1945 - 46 roku. Wstążka właściwa stanowiąca oryginalny komplet z orderem.
Order pierwszej klasy Wojny Ojczyźnianej - Орден Отечественной Войны - pierwszej klasy. Wykonane: Leningrad Monetnyj Dvor - Typ 2, wariant 1, złoto 14 k, srebro i czerwona emalia. Nakrętka zastępcza - oryginalna. Najniższy znany nr : 28230 a najwyższy to: 243259. Widoczne ślady użytkowania, order czyszczony. Numer 43270 wskazuje, że przyznano w drugiej połowie 1944 r. Order otrzymał Bosman Kutra Torpedowego za wyjątkowe zasługi w boju. Zdjęcie nr: 4 i 5 widoczne różnice w kolorach emalii. Zdjęcie nr 6 i 7 informacje o właścicielu orderu i jego bohaterskim czynie.
Order pierwszej klasy Wojny Ojczyźnianej - Орден Отечественной Войны - pierwszej klasy. Wykonane: Leningrad Monetnyj Dvor - Typ 2, wariant 1, złoto 14 k, srebro i czerwona emalia. Nakrętka srebrna oryginalna. Najniższy znany nr : 28230 a najwyższy to: 243259. Widoczne ślady użytkowania, szare oksydowanie na mieczu i karabinie. Liczba 34742 wskazuje, że przyznano go w 1944 r. Order otrzymał altylerzysta za wyjątkowe zasługi w boju. Zdjęcie nr: 4 i 5 widoczne różnice w kolorach emalii. Zdjęcie nr 6 i 7 informacje o właścicielu orderu i jego bohaterskim czynie.
Order drugiej klasy Wojny Ojczyźnianej - Орден Отечественной Войны. Wykonane: Krasnokramsk Monetnyj Dvor - Typ 2, wariant 2, złoto 14 k /tylko sierp i młot/, srebro i czerwona emalia. Nakrętka zastępcza - oryginalna. Najniższy znany nr :34787 a najwyższy to: 71998. Widoczne ślady użytkowania, order czyszczony. To odznaczenie o numerze 42215 otrzymał dowódca batalionu fizylierów piechoty morskiej. Zdjęcie nr 4 przedstawia ,,list nagrodowy'' z opisem za co, kiedy i kto ten order otrzymał.
Medal znaleziony w okolicach Kostrzyna n/O podczas prac ziemnych. Widoczny ślad po kuli, Medal posiada nr ;1100435. Czy ten order uratował posiadaczowi życie ?????
A może pozbawił ???
Jest to medal typ 2, wariant 1, odmiana z wąskim błotnikiem. najmniejszy znany numer tego wariantu to nr: 827608 - największy to nr: 1341700. na zdjęciu nr : 6 pokazane różnice.
Medal ,, Za Odwagę'' - "За отвагу" byłego Związku Radzieckiego. Zawieszony na prostokątnej zawieszce obciągniętej czerwonym materiałem z mocowaniem na śrubę. / tu material nie oryginalny/. Typ 1, wariant 3. zaczynający się od numeru :50069 do numeru :210563 - tu pokazuję nr :130578.
Wczesna wersja ,średnica ucha to 5,25mm, pózniejsze wersje 5,5 do 6,25mm.
Medal wykonany ze srebra, krążek o średnicy 37 mm. Półokrągły łącznik z blachy przylutowany do medalu. Awers - górna część - wyobrażenie trzech lecących samolotów, środek emaliowany na czerwono napis За Отвагу a poniżej czołg, w dolnej części – emaliowany na czerwono napis CCCP. Rewers - gladki z kolejnym numerem nadania. Tu nr: 3379105. Jest to typ 2 wariant 2. produkcja z lat 1946-47. Minimalny znany numer tego typu to nr: 2864684, maksymalny to nr: 3659136. na zdjęciu 4 i 5 pokazuję różnice w grubości medali typu drugiego, wariant 1 /grubszy/ i wariant 2/ cieńszy/
Medal z widocznymi śladami użytkowania, wykonany ze srebra, krążek o średnicy 37 mm. Awers - górna część - wyobrażenie trzech lecących samolotów, środek emaliowany na czerwono napis За Отвагу a poniżej czołg, w dolnej części – emaliowany na czerwono napis CCCP. Rewers - gladki z kolejnym numerem nadania. Tu nr: 1764563. Nadano około 4,5 mln. sztuk
Jeśli medal zostanie zgubiony duplikatów nie wydaje się. Natomiast może być wydany tylko w wyjątkowych przypadkach - utrata w sytuacji bojowej, utrata w wyniku klęski żywiołowej lub w innych okolicznościach, gdy nagrodzony nie może zapobiec tej utracie. Na odwrocie duplikatu (medalu) odtwarzana jest liczba zgodna z utraconym medalem i dodaniem litery "D". Tu pokazuję medal z numerem :3559155 i lterą D umieszczone po stronie rewersu.
Medal "Za odwagę" trwał do upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku. Jednak po wydaniu Dekretu Prezydium Rady Najwyższej Federacji Rosyjskiej z 2 marca 1992 r. Nr 2424-1 "O państwowych nagrodach Federacji Rosyjskiej" medal został przywrócony jako nagroda RSFSR.
Medal Za Bojowe Zasługi - “За боевые заслуги” - byłego Związku Radzieckiego. Medal typ 1. wariant 3, najmniejszy znany numer tego wariantu medalu to nr: 50040 a największy nr: 239301. Tu pokazany posiada nr :235128. Widoczne różnice pomiędzy 1 a 2 typem medalu pokazuję na zdjęciu nr 5 i 6. Do 1 stycznia 1995 roku 5.210.078 osoby zostały nagrodzone medalem za zasługi wojskowe.
Medal Za Bojowe Zasługi - “За боевые заслуги” - byłego Związku Radzieckiego. Medal typ 2. wariant 3, Odmiana 3. Numer seryjny na rewersie jest nieobecny. Zgodnie z paragrafem 8 Protokołu nr 176 Sekretariatu Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 30 stycznia 1947 roku "dalsza produkcja medali ZSRR, z wyjątkiem medalu Złotej Gwiazdy Bohatera Związku Radzieckiego oraz Sierpa i Młota Medalu Bohatera Pracy Socjalistycznej, dokonywana jest bez numerów". Tak więc od stycznia 1947 r. Medal był nadawany bez numeru. Ucho medalu jest solidne, płaskie. Litery na awersie są wypełnione emalią. Na zdjęciach nr : 5 i 6 pokazane widoczne różnice pomiędzy medalami. Do 1 stycznia 1995 roku 5.210.078 osoby zostały nagrodzone medalem za zasługi wojskowe.
Medal - Za obronę Stalingradu / За оборону Сталинграда / wykonany z mosiądzu, średnica 32mm. Wykonany według projektu malarza N. Moskalewa. Tutaj pokazuję medal pierwszej wersji wykonania. Ucho w medalu jest osobnym elementem, połączonym lutowaniem. Taka opcja wykonywana była podczas II wojny światowej lub bezpośrednio po jej zakończeniu. Pięciokontna blacha /kołotka/ z czasów wojny /podwójna blacha mosiężna/. Medal z widoczną patyną , niestety brak oryginalnej wstążki z tamtych czasów.
Order ustanowiony w 1942 r. ten pokazany to: Typ 3. - Wersja rocznicowa z 1985 roku. Trzeci rodzaj Orderu Wojny Ojczyznianej został wykonany w całości ze srebra. Sierp i młot jest złocony. Olbrzymia ilość nadań, minimalna znana liczba to 986253, a maksymalna to 6716384. Order na zdjęciu posiada nrumer :3854413.
Order ustanowiono w 1930 roku. W hierarchii orderów radzieckich na czwartym miejscu przed ,, Znakiem Honoru''. Wykonany ze srebra. Nakrętka właściwa. Nadano do 1983 roku ponad 3 800 tys. Ten konkretny order /według numeracji/ powstał w latach 1947-48.
Matka-bohater -Мать-героиня– tytuł honorowy i order ZSRR, nadawany matkom, które urodziły i wychowały 10 dzieci. Order wykonany ze srebra i złota /gwiazda/. Orderem do 1991r. zostało wyróżnionych ok. 431.000 kobiet i 1 mężczyzna. Tu pokazany posiada nr:352511, pięknie zachowany. Jest to typ 3 orderu, minimalny znany numer tego typu to nr: 91243, – maksymalny to nr: 454259
Awers medalu to sierp i młot CCCP oraz napis "За трудовое отличие" - czyli "Dla różnicy w zatrudnieniu '' tlumacząc na zrozumiały jezyk taki ,,Przodownik Pracy''. Rewers to napis "ТРУД В СССР - ДЕЛО ЧЕСТИ". czyli "PRACA W ZSRR JEST UDZIAŁEM HONORU". Medal wykonany ze srebra , waga 17 gr. Średnica medalu 32mm.
Medal jubileuszowy XX-lecia Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej wykonany ze srebra. Wersja 2 medalu po zmianie zawieszenia w 1943 r. Ogółem nadano 37504 medale.
Odznaczenie nadawane w byłej Jugosławii - ORDER ARMII LUDOWEJ ZE ZŁOTĄ GWIAZDĄ -, 2 kl. Srebro /slabo widoczne punce, zdjęcie nr:3 / + emalia, waga 63.35 g .Wymiary: ok. 65 mm x 66 mm. Ustanowiony 29.12.1951 r.Order przyznawany za zasługi dla sił zbrojnych. Zdjęcie nr:5 Order III i II klasy.
Order Armii Ludowej Ze Srebrną Gwiazdą -Jugosławia
Odznaczenie nadawane w byłej Jugosławii - ORDER ARMII LUDOWEJ ZE SREBRNĄ GWIAZDĄ -, 3 kl. Srebro /widoczne punce, zdjęcie nr:3 / + emalia, waga 63.35 g .Wymiary: ok. 65 mm x 66 mm. Ustanowiony 29.12.1951 r. Oryginalne pudelko do odznaczenia. Order przyznawany za zasługi dla sił zbrojnych. Zdjęcie nr: 5 Order III i II klasy.
Jugosłowiański Order Braterstwa i Jedności ze Srebrnym Wiencem - II klasy wraz z baretką. Wykonany ze srebra, oryginalne opakowanie. Zapięcie oryginalne. Widoczne pięć plomieni symbolizujace 5 narodów . Wczesna wersja orderu. Na zdjęciach 4 i 5 pokazane oba ordery.
Jugosłowiański Order Braterstwa i Jedności ze Złotym Wiencem - I klasy. Wykonany ze srebra, sygnowany na rewersie. Zapięcie oryginalne. Widoczne pięć plomieni symbolizujace 5 narodów . Wczesna wersja orderu. Na zdjęciu nr 3 ordery I i II Klasy. Oficjalnie nadano 3870 szt. I klasy i 55675 szt. II klasy
Jugosłowianski Order Zasługi Narodowej III klasy. Wykonany ze srebra, średnica 41mm, waga 34,8 gr. Oryginalne pudełko, oryginalna baretka. Numerowany na rewersie. Jedno z wcześniejszych nadań. Oficjalnie nadano 282864 szt.
Order III klasy z nadaniem. Wersja z 5 płomieniami, wykonana ze srebra nadawana od 29.12.1951 roku do 1963 r, potem nadawano wesje z 6 płomieniami ( zgodne ze zmianami w herbie FNRJ) , a od 1980 roku odznaczenia wykonane były ze stopu miedzi - odznaczenie nadawane w byłej Jugosławii, średnica orderu 63 mm. Waga 63,27 gr. ,srebro , punce na stronie rewersu, stan zachowania bdb. Na zdjęciu nr 4 pokazano baretke do tego odznaczenia. Zdjęcie nr:5 to oryginalne nadanie takiej odznaki. Ogółem nadano 94685 szt.
Bayrisches Militär Verdienstkreuz, Merenti 1866 (4. klasy)
z zamontowanymi mieczami. Oryginalna wstążka.
Wojskowy krzyż zasługi z mieczami, wersja z I Wojny Światowej
cynk (produkcja późnowojenna), ładnie zachowany, miecze żelazne, lekko skorodowane.
Krzyż z trzema Gwiazdami, raczej fantazja właściciela lub kolekcjonerska, krzyże mogły posiadać:
brązową gwiazdę (étoile de bronze) – w rozkazie brygady lub pułku
srebrną gwiazdę (étoile d'argent) – w rozkazie dywizji
złotą gwiazdę (étoile de vermeil) – w rozkazie korpusu
brązową palmę (palme de bronze) – w rozkazie Armii
srebrną palmę (palme d'argent) – za 5 brązowych palm
Francuski Krzyż Wojenny ustanowiono 2 kwietnia 1915, był wręczany wojskowym za odwagę, zwłaszcza żołnierzom wyróżnionym w rozkazach jako odznaczającym się. Od początku przyznawany był również całym wyróżniającym się w walce jednostkom wojskowym.
Francuski Krzyż Wojenny 1914-1918 z Gwiazdą, wstążka nie oryginalna, od krzyża z 1939r.
Krzyż ustanowiony 2 kwietnia 1915, był wręczany wojskowym za odwagę, przyznawany był również wyróżniającym się w walce jednostkom wojskowym.
Krzyż Wojenny był początkowo odznaczeniem nadawanym za I wojnę światową. Po wybuchu II wojny światowej, 26 września 1939 Krzyż Wojenny został ponownie ustanowiony, bazując na ostatniej wersji z lat 1914–1918, lecz z datą: "1939" na rewersie i nieco zmienioną wstążką
Krzyż ustanowiony przez króla Prus Wilhelma I, w1866 r. z okazji zwycięstwa nad Austrią. Nadawany za udział w bitwie pod Sadową (Königgrätz), jaka odbyła się 3 lipca 1866 r. Wykonany z brązu, wymiary 34x34mm. Niestety brak wstążki.
Pruska gwiazda orderowa wykonana z blachy mosiężnej. wymiary gwiazdy to 89mm x 89mm, krzyż 44mm x 44mm.
Po stronie rewersu ,,wąsy'' z blachy do mocowania szre. 8mm i 60mm długości, wybity rok 1914. Stan zachowania bdb.
Złoty Krzyż Pruski ,,Dla lojalności w zespole'' 25
Pięknie zachowany stan krzyża z mieczami
Für Treu im Verein 25 - ,,Dla lojalności w zespole''
Krzyż KV - Kriegerverein z mieczami (dla walczących weteranów) za 25 lat członkostwa w Związku Kombatantów
Ciekawy napis na szrfach odznaka wykonana w Berlinie
Preußischer land is kriege nich band czyli
Jestem /zostanę/ przywiązany do ziemi /kraju/ Prusy
Mit Gott Fur Konig Und Vaterland czyli
Z Bogiem za króla i ojczyznę
Odznaka Pruskiej organizacji kombatanckiej - Preussischer Landeskriegerverband
Baretka do : (od lewej) Eisernes Kreuz II Klasse - Krzyż Żelazny II klasy (Królestwo Prus) Frontkämpfer Ehrenkreuz - Krzyż Hindenburga z mieczami (dla walczących).
Medalla de la Campana Espanola (1936-1939)
Za Kampanię Hiszpańską - ustanowiony w 1937 roku dla uczestników walk przeciwko republikanom i komunistom w Hiszpanii.
Nadawany również żołnierzon niemieckim i włoskim
Ustanowiony w 1888 r. nadawany za długoletnią słuzbę wojskową lub cywilną, wycofany w 1946, a od 1967 roku ponownie ustanowiony. Na zdjęciach z okresu II Wojny Światowej, 8. najniższa klasa