Odznaka absolwenta SZKOŁY ASPIRANTÓW PSP. Dwie wersje - SA PSP Kraków i Częstochowa.
Odznakę wprowadzono w 1993r., potwierdzona rozporządzeniem ministra spraw wewn i admin. w 1997r.
Odznaka absolwenta SZKOŁY OFICERÓW POŻARNICTWA z lat 1955 - 1971
Od 1955 roku działała Szkoła Oficerów Pożarnictwa (SOP), przekształcona w 1971 roku w Wyższą Oficerską Szkołę Pożarniczą (WOSP), a następnie w 1982 roku w Szkołę Główną Służby Pożarniczej (SGSP).
Odznaka absolwenta WYŻSZEJ OFICERSKIEJ SZKOŁY POŻARNICZEJ z lat 1971 - 1981.
WYŻSZA OFICERSKA SZKOŁA POŻARNICZA 1971 - 1981
Prace mające na celu przekształcenie pomaturalnej Szkoły Oficerów Pożarnictwa w wyższą uczelnię prowadzone były pod kierownictwem Komendanta SOP płk poż. Krzysztofa Smolarkiewicza.
W dniu 30 czerwca 1971 roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów utworzono Wyższą Oficerską Szkołę Pożarniczą (WOSP), która podporządkowana została ustawie o szkolnictwie wyższym z 5 listopada 1958 roku (Dz.U. nr 4, poz. 31 z 1969r.).
Pierwszym i jedynym Komendantem WOSP był płk poż. Krzysztof Smolarkiewicz.
WOSP – jednowydziałowa Uczelnia - otrzymała prawo wydawania absolwentom dyplomów ukończenia wyższej szkoły zawodowej i nadawania zawodowego tytułu inżyniera pożarnictwa określonej specjalności.
Działalność dydaktyczną rozpoczęła od roku akademickiego 1971-72. Nauczanie i wychowanie oficerów inżynierów pożarnictwa w ramach WOSP prowadzone było w systemie dziennym i zaocznym. Studia w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej miały charakter interdyscyplinarny.
Kształcenie odbywało się na trzech podstawowych kierunkach – specjalizacjach: profilaktycznej, dowódczo-taktycznej i technicznej.
W tym okresie WOSP pozyskała też tereny w Puszczy Kampinoskiej, gdzie utworzono bazę szkoleniową dla kandydatów i podchorążych. Głównym pomysłodawcą tego projektu był płk poż. Krzysztof Smolarkiewicz
W pierwszym okresie funkcjonowania WOSP sytuacja kadrowa nie była łatwa. Nowo powołana Szkoła miała bardzo skromną kadrę naukowo–dydaktyczną, liczącą zaledwie 22 pracowników.
W 1981 r. zaś zatrudnienie pracowników naukowo – dydaktycznych wzrosło do 118 osób.
Przekształcenie SOP w WOSP i nadanie jej statusu jedynej wyższej szkoły pożarniczej w kraju postawiło przed nią zadania prowadzenia prac badawczych. Prace te służyły podnoszeniu kwalifikacji kadry naukowo-dydaktycznej, doskonaliły warsztat dydaktyczny
i pozwalały na rozpoznanie najnowszych osiągnięć ochrony przeciwpożarowej w kraju i na świecie. Szkoła prowadziła badania w ramach trzech problemów reprezentatywnych dla specjalizacji: profilaktyki przeciwpożarowej, techniki, taktyki i dowodzenia.
W dniu 13 lipca 1979 r. została wprowadzona nowela do rozporządzenia o powołaniu WOSP, która upoważniła Uczelnię do nadawania absolwentom tytułu magistra inżyniera pożarnictwa określonej specjalności. Przywilej ten nie został zrealizowany, ponieważ decyzją Rady Ministrów z 30 listopada 1981 roku Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza została rozwiązana.
Wydarzenia, które doprowadziły do rozwiązania WOSP rozegrały się na przełomie listopada i grudnia 1981 r. Podstawową przyczyną napiętej sytuacji było miejsce WOSP w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce. Studenci WOSP żądali objęcia uczelni projektem ustawy o szkolnictwie wyższym, sprzeciwiali się podporządkowaniu WOSP przepisom ustawy o szkolnictwie wojskowym. Rozpoczęli więc strajk okupacyjny, do którego przyłączyli się pracownicy zrzeszeni w NSZZ „Solidarność”. Postulaty nie zostały spełnione. Na teren uczelni wkroczyły jednostki ZOMO, zmuszając podchorążych i pracowników Szkoły do przerwania strajku okupacyjnego.
W ciągu 10 lat funkcjonowania, WOSP wykształciła 948 oficerów-inżynierów pożarnictwa, w tym 625 na studiach dziennych i 323 na studiach zaocznych.
https://www.sgsp.edu.pl/o-uczelni/historia-i-tradycje/wosp
Odznak udĕlovanỳ absolventům postgraduániho studia na VAAZ v Brnĕ od roku 1983.
Vysokoškolský odznak.
Wersja odznaka z zalanym lwem na czerwonej tarczy. Różnice widać na kolejnych zdjęciach.
Odznaka wyszkolenia komendanta gminnego.
Nie mam informacji z pewnego źródła, ale bardzo prawdopodobną informacją jest to, że odznaka ta została wprowadzona w 1959 roku.
Odznaka o wymiarach 49x40 mm.
Pierwsze tego typu odznaki wręczono w lutym 1991r. były one produkowane przez Mennicę Państwowa, moja to wyrób grawerski.
Odznaka wyszkolenia naczelnika wersja grawerska i mennicza.
Nie mam informacji z pewnego źródła, ale bardzo prawdopodobną informacją jest to, że odznaka ta została wprowadzona w 1959 roku i nadawana do połowy lat 80-tych.
Odznaka wyszkolenia dowódcy sekcji wersja grawerska i mennicza.
Nie mam informacji z pewnego źródła, ale bardzo prawdopodobną informacją jest to, że odznaka ta została wprowadzona w 1959 roku i nadawana do połowy lat 80-tych.
Odznaka wyszkolenia mechanika obsługi motopomp wersja grawerska i mennicza.
Nie mam informacji z pewnego źródła, ale bardzo prawdopodobną informacją jest to, że odznaka ta została wprowadzona w 1959 roku i nadawana do połowy lat 80-tych.
Nie mam informacji z pewnego źródła, ale bardzo prawdopodobną informacją jest to, że odznaka ta została wprowadzona w 1959 roku i nadawana do połowy lat 80-tych.
Odznaka Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej im. por. Mieczysława Kalinowskiego.
Wersja druga odznaki z napisem w dwu wierszach (1972)